Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-10-06 14:36:48

SMW S.A. na sprzedaż, koniec przetargu na okręty Miecznik i Czapla

     Jak poinformował redakcję Inspektorat Uzbrojenia, "w wyniku dokonanej oceny zdolności obecnego Konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Stocznia Marynarki Wojennej S.A. w upadłości likwidacyjnej (SMW S.A.) do realizacji programów pod kryptonimami Miecznik [okręt obrony wybrzeża - red.] i Czapla [okręt patrolowy z funkcją zwalczania min] uznano, iż ryzyko powierzenia SMW S.A. roli Lidera Technicznego tych projektów jest nieakceptowalne. Wobec braku zgody SMW S.A. na zmianę składu Konsorcjum i otrzymania informacji z posiedzenia Rady Wierzycieli SMW S.A., o zamiarze sprzedaży stoczni jako całości Zamawiający zamknął postępowanie i wystąpił do Ministra ON w trybie Decyzji nr 92/MON Ministra ON z dn. 21 marca 2014 r., o zmianę treści uzasadnienia występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), gdyż w obecnym postępowaniu nie było możliwe osiągnięcie wymogów związanych z ustanowieniem i utrzymaniem określonego potencjału przemysłowego (produkcyjnego i serwisowego)".

OOW proj. 6XZ Fot.BTT Systems

Jedną z koncepcji na okręty obrony wybrzeża kr. Miecznik znaną pod nazwą "projekt 6XZ" opracowała firma BTT Systems. Grafika BTT Systems Sp. z o.o.

   Informacja o zamknięciu postępowania została wysłana do Konsorcjum w dniu 28 września tego roku. Postępowanie na ww. typy okrętów "zostanie wszczęte ponownie po zatwierdzeniu przez Ministra Obrony Narodowej zredefiniowanego uzasadnienia do wniosku o PIBP. Wstępne Założenia Taktyczno-Techniczne (WZTT) dla okrętów pozostają niezmienione. Zaproszenie do negocjacji zostanie wystosowane zgodnie z zapisami ww. uzasadnienia".

  Postępowanie na pozyskanie okrętów obrony wybrzeża kr. Miecznik i okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min kr. Czapla prowadzone było od dniu 30 czerwca 2015 roku, kiedy to Inspektorat Uzbrojenia wysłał zaproszenie do negocjacji skierowane do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2013-2022 przewidywał pozyskanie 3 okrętów kr. Miecznik w latach 2020-2022 i 3 okrętów kr. Czapla w latach 2022-2024. We wstępnym projekcie nowego PMT na lata 2017-2022 ze szczególnym uwzględnieniem lat 2017-2019 utrzymano zamiar pozyskania tego typu jednostek, jednak projekt ten do dziś nie uzyskał jeszcze akceptacji Ministra Obrony Narodowej. 

(TD)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

W artykułach przedstawiających możliwości i kierunki rozwoju samobieżnej artylerii lufowej, przede wszystkim kalibru 155 mm, zwraca się szczególną ...

więcej polecanych artykułów