Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-09-08 17:27:38

MSPO 2018: Nagrody i wyróżnienia

     Podczas zakończonego 7 września br. XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wręczono nagrody i wyróżnienia prezentowanym produktom i ich wykonawcom. Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP przyznana została Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni za okrętowy system zarządzania walką SCOT. Z kolei wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej przyznano firmom ROSOMAK S.A. z Siemianowic Śląskich i WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego za wóz dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak 8x8.

SCOT-PGZ

Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał okrętowy system zarządzania walką SCOT. Fot. PGZ S.A.

WD_KTO_fot.MC

Wóz dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak otrzymał wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej. 

  Tradycyjne kieleckie nagrody „DEFENDER” otrzymały następujące produkty:

 • Aviomet Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne z Warszawy za radioteodolitowy system sondażowy atmosfery RSSA BAR,
 • TELDAT Sp. z o.o. Sp.K. z Bydgoszczy za SWD C3IS JAŚMIN,
 • PCO S.A. z Warszawy za optoelektroniczny zestaw modernizacyjny do czołgu LEOPARD 2A4,
 • Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy za system informatyczny wspierający proaktywne zarządzanie bezpieczeństwem lotów w Służbie Ruchu Lotniczego SZ RP-TURAWA-MATS,
 • ARPOL Narzędzia Profesjonalne Sp. z o.o. z Osielska za wyposażenie kontenerowego warsztatu remontu uzbrojenia,
 • Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy - lider; Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy; MSP Marcin Szender z Warszawy za tarczę powietrzną TP-1-system oceny strzelań do celów powietrznych,
 • Mesko S.A.,  Skarżysko-Kamienna - lider; Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z  Zielonki za pocisk rakietowy M-21 FENIKS HE,
 • Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z  Warszawy - lider; Akademia Marynarki Wojennej z Gdyni;  PIT-RADWAR S.A. z Warszawy; Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. z  Tarnowa za 35 mm okrętowy system uzbrojenia (OSU-35),
 • LUBAWA S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego za lekki kombinezon odłamkoodporny-trudnopalny,
 • Advanced Protection Systems Sp. z o.o. z Gdyni  za CTRL+SKY- wielosensorowy system detekcji i neutralizacji dronów.

  Poniżej zaprezentowano zdjęcia produktów nagrodzonych DEFENDER-em:

System BAR-fot.MC

Radioteodolitowy system sondażowy atmosfery RSSA BAR.

Jaśmin_fot.MC

SWD C3IS JAŚMIN.

PCO LEO Fot.MC

Optoelektroniczny zestaw modernizacyjny do czołgu LEOPARD 2A4.

Turawa-MATS fot.MC

System informatyczny wspierający proaktywne zarządzanie bezpieczeństwem lotów w Służbie Ruchu Lotniczego SZ RP-TURAWA-MATS.

Arpol. Fot.MC

Wyposażenie kontenerowego warsztatu remontu uzbrojenia.

WAT TP-1 Fot.MC

Tarcza powietrzna TP-1-system oceny strzelań do celów powietrznych.

Feniks-PGZ

Pocisk rakietowy M-21 FENIKS HE. Fot. PGZ S.A.

OSU-35_fot.MC

35 mm okrętowy system uzbrojenia (OSU-35).

Kombinezon Lubawa fot. MC

Lekki kombinezon odłamkoodporny-trudnopalny.

CTRL-SKY_fot.MC

CTRL+SKY- wielosensorowy system detekcji i neutralizacji dronów.

  Podczas MSPO 2018 przyznano także inne nagrody. Ich wykaz zamieszczono poniżej:

 • Nagroda Komendanta Głównego Straży Granicznej – „LAUR GRANICZNY” przyznana został dla Grupy WB-FLYTRONIC S.A. z  Gliwic za FlyEye System Obserwacyjny.
 • Nagroda Komendanta Głównego Policji przyznana została dla firmy LUBAWA S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego za kamizelkę kamuflowaną „MARS”.
 • Nagroda Główna Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przyznana została za zwycięstwo w konkursie „Najlepsza prezentacja – najlepsze stoisko” dla Inspektoratu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a wyróżnienie dyplomem dla I Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.
 • Nagroda Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej przyznana została dla Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., Panki za DROMADER - zintegrowany system przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia.
 • Nagroda Specjalna Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla Najlepszego Eksportera Uzbrojenia przyznana została dla Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A. z Bydgoszczy oraz dla WB GROUP.
 • Nagroda Prezesa Zarządu Targów Kielce przyznana została dla firmy PARTAQS Sp. z o.o. z Katowic za Prometheus - niewidzialny dronoid z powłokami dyspensyjnymi.

  W kilku kategoriach przynano również nagrody Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych:

 • W kategorii szkolenie - dla Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza za system szkolenia specjalistów służb technicznych pojazdu JELCZ 442.32.
 • W kategorii innowacyjność - dla 4 Regionalna Baza Logistyczna z Wrocławia za dostosowanie pojazdu mercedes 250GD do wersji ZWD-WOLF wersja pl.
 • Wyróżnienia specjalne - dla: 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Krakowa za stanowisko do konserwacji wewnętrznej turbinowych silników lotniczych, 2. Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy za stanowisko do sprawdzania szczelności masek MP5 i MP6, 1. Regionalnej Bazy Logistycznej z Wałcza za stend systemu wieżowego HIFIST z armatą 30 mm, 10. Brygady Logistycznej z Opola za stanowisko do ładowania butli przeciwpożarowych systemu DEUGRA do czołgu LEOPARD 2A4, 10. Brygady Logistycznej z Opola za adaptację aparatowni diagnostyczno-remontowej ADR na podwoziu STAR 1466.

(TD)

Wszystkie zdjęcia jeśli nie podpisano inaczej: Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Rosomak BMS – program pod specjalnym nadzorem

Rosomak BMS – program pod specjalnym nadzorem

Na początku 2021 roku Wojsko Polskie, a w szczególności Wojska Lądowe, wciąż czekały na wdrożenie rozwiązania, znanego od wielu lat jako Rosomak BM...

więcej polecanych artykułów