Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-01-31 19:54:14

Dostawy ppk Spike i rakiet Piorun w 2018 roku

     W odpowiedzi na pytania redakcji Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w grudniu 2018 roku na potrzeby Sił Zbrojnych RP zakłady MESKO S.A. dostarczyły 135 szt. pocisków rakietowych oraz 40 szt. mechanizmów startowych przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Dostawy te zrealizowano z około rocznym opóźnieniem na podstawie kontraktu o wartości 932 mln PLN zawartego 20 grudniu 2016 roku. Firma MESKO do końca ubiegłego roku przekazała również zamawiającemu 97 szt. przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Spike-LR. Dostawy wykonano zgodnie z harmonogramem, na mocy umowy o wartości 602 mln PLN podpisanej 17 grudnia 2015 roku. Była to pierwsza partia rakiet Spike odebrana w ramach tego zamówienia.

Piorun-fot. mjr Robert Siemaszko COMON

  Przypomnijmy jeszcze, że kontrakt na ppk Spike przewiduje, że w latach 2019-2020 polska armia ma otrzymać jeszcze 803 szt. pocisków.

  Z kolei realizacja umowa na dostawy rakiet Piorun przebiegała z problemami. Zgodnie z harmonogramem zawartym w kontrakcie dostawy pierwszych 150 szt. pocisków i 40 wyrzutni miały zostać wykonane w 2017 roku. W czasie prób poligonowych prowadzonych przez producenta wykryto jednak niesprawności w działaniu jednego z podzespołów zestawu, co doprowadziło do opóźnienia w dostawach. W rezultacie konieczne było wdrożenie przez MESKO procedury naprawczej i przeprowadzenie dodatkowych prób i testów, co udało się zakończyć z sukcesem dopiero w II połowie ubiegłego roku. Pozwoliło to na przekazanie wojsku pierwszej partii rakiet i wyrzutni. W latach 2019-2022 wojsko powinny otrzymać kolejne 1.165 pocisków Piorun i 380 szt. mechanizmów startowych.

(TD)

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serbska haubica samochodowa SORA

Serbska haubica samochodowa SORA

W ostatnich latach nastąpił silny rozwój samochodowych dział samobieżnych, które stały się ciekawą alternatywą dla haubic gąsienicowych. Rozwój koł...

więcej polecanych artykułów