Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-08-15 13:07:07

Prezydent wręczył awanse generalskie i admiralski

     W bieżącym roku centralne obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się w Katowicach. Prócz najbardziej widowiskowego elementu, wpisanego już od dekady w wojskowe uroczystości, defilady lądowo-powietrznej, stałym punktem są także awanse dla generałów i admirałów. Nazwiska mianowanych na wyższe stopnie poznaliśmy kilka dni temu, dziś, niewiele po godzinie 12, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne wyróżnionym.


Awanse otrzymali:

  • na stopień generała dywizji Sławomir Kowalski – Dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowódca Komponentu Lądowego;

  • na stopień generał dywizji Krzysztof Radomski – Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej;

  • na stopień generała brygady Artur Jakubczyk – Zastępca Dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej;

  • na stopień generała brygady Krzysztof Walczak – Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego;

  • na stopień kontradmirała Piotr Nieć – Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

  Prócz wręczonych nominacji, Prezydent Duda, w asyście Ministra ON Mariusza Błaszczaka, wręczył także odznaczenia wojskowe i państwowe wyróżnionym żołnierzom i marynarzom, a także osobom cywilnym.

  Zgodnie z danymi resortu obrony, po awansach sierpniowych, kadra generalska i admiralska powinna składać się z pięciu generałów broni, dwóch wiceadmirałów, 22 generałów dywizji, czterech kontradmirałów i 52 generałów brygady - razem 85 oficerów w stopniu generała/admirała.

  Statystycznie jeden generał/admirał przypada na 1235 żołnierzy (założono zawodową armię czynną na poziomie 105 000). Jeszcze kilka lat temu, przykładowo w 2011 roku, współczynnik ten był niższy i wynosił blisko 970 żołnierzy na generała/admirała. Powyższe to statystyka czasu pokoju. Po mobilizacyjnym rozwinięciu Siły Zbrojne RP liczyć winny blisko 300 000 żołnierzy, przybędzie także faktycznych stanowisk generalskich, zgodnie z przydziałami dla pozostających w rezerwie najwyżych stopniem oficerów polskiej armii. 

(Red.)

fot. MON/Twitter
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów