Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-02-04 11:58:37

Polsko-francuskie projekty są możliwe. Minister Parly w Grupie WB

     Członkiem delegacji francuskiego prezydenta Emmanuela Macron, przebywającego w dniach 3-4 luty z oficjalną wizytą w Polsce, jest francuska minister ds. Sił Zbrojnych Florence Parly. Pani minister odbyła liczne spotkania bilateralne w Warszawie, a wśród nich za ciekawe i symptomatyczne uznać należy indywidualne wyróżnienie Grupy WB. Florance Parly odwiedziła stworzony w centrum Warszawy salon pokazowy Grupy, gdzie wespół ze spółką zależną Radmor oraz współpracującą francuską Thales, odbyła i takie indywidualne spotkanie.

 

Utworzony w ostatnim czasie showroom zapewnia Grupie WB możliwość kameralnej prezentacji produktów. Minister Parly w sposób widoczny zainteresowana była informacją, że blisko 10 tysięcy radiostacji francuskiego systemu PR4G i F@stnet stanowi podstawę cyfrowej łączności Sił Zbrojnych RP. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

 Za gospodarzy wydarzenia uznać należy dwie osoby: wiceprezesa zarządu Grupy WB Adama Bartosiewicza oraz Hervé Multona- wiceprezesa wykonawczego Thales ds. Europy i Operacji Międzynarodowych. Nie jest to przypadek. Do Grupy WB należy ponad 90% udziałów gdyńskiej spółki Radmor S.A., która jeszcze w 1996 roku wdrożyła francuskie technologie z obszaru łączności Thomson-CSF PR4G (obecnie Thales), w następstwie zwycięstwa w konkursie na taktyczny system tej klasy dla Sił Zbrojnych RP. Od tego czasu Wojsko Polskie pozyskało blisko 10 tysięcy radiostacji plecakowych (seria RRC9200) i mobilnych (seria RRC9500 systemu PR4G i wdrożonego od 2006 roku systemu F@stnet (RRC9210 i RRC9310). Początki współpracy WB Electronics i Thales także mają już swoją kilkunastoletnią historię. Prezes Bartosiewicz wspomniał pierwszy kontrakt eksportowy spółki, kiedy to polscy specjaliści dostarczyli komputery ze specjalnie powstałym oprogramowaniem, pozwalającym na efektywną współpracę radarów finalnego użytkownika, z kupowanymi zestawami przeciwlotniczymi Mistral.

 Podczas spotkania francuska minister z widocznym zainteresowaniem i zadowoleniem przyjęła informację o 25 latach współpracy Radmor S.A.-Thales, szerszej obecności Thales (np. zakład wytwarzający zabezpieczone dokumenty w Tczewie) w Polsce, a także wspólnego dla obu podmiotów działania w ramach europejskiego programu European Secure Software Defined Radio (ESSOR). Minister Parly żywiła duże nadzieje, że współpracę polsko-francuską uda się bardziej rozwinąć, widząc wiele obszarów do takiej współpracy, a które dziś nie są wykorzystywane. Jak można było usłyszeć, swoją obecnością chciała więc podkreślić znaczenie wieloletniego działania Radmor-Thales, pokazując innym podmiotom, że taka współpraca jest możliwa i przynieść może efekty obu stronom porozumień.

 Komentując wizytę minister Parly w obiekcie Grupy WB, wiceprezes Adam Bartosiewicz uznał ją nie tylko za spotkanie prestiżowe, ale również krok na drodze do budowy dobrego klimatu politycznego we współpracy pomiędzy dwoma krajami, oraz działań Grupy w samej Francji. Prezes Bartosiewicz widzi także możliwość wzmocnienia partnerstwa z Thales, wskazując choćby na projekty dotyczące walki radioelektronicznej, w której partner francuski ma duże doświadczenia.

 Kluczowym obecnie projektem jest wspomniany program ESSOR. W jego założeniach chodzi o stworzenie europejskiego standardu dla systemów łączności ("wspólny język"), aby do praktyki sprowadzić kompatybilność wojskowych rozwiązań z tego obszaru. Nikt nie mówi o tworzeniu jednej radiostacji, platformę każdy kraj zachować zamierza dla siebie, ale koalicyjność wymaga zdolności do skutecznej współpracy. Pierwszy etap projektu uruchomiony został w 2009 roku pod patronatem Europejskiej Agencji Obrony, a jego uznawanymi za głównych uczestników są właśnie Thales i Radmor S.A. Wstępnie członkami projektu, prócz Polski i Francji, były Włochy (Leonardo), Hiszpania (Indra) i Finlandia (Bittium). Drugi etap (ESSOR OC1) z budżetem o szacunkowej wartości 50 mln euro uruchomiono w 2018 roku i co podkreślają jego uczestnicy, efekty dotychczasowe w tworzeniu ESSOR High Data Waveform okazały się na tyle atrakcyjne, że do projektu chcą włączyć się także Niemcy, z zamiarem partycypowania we wcześniej poniesionych kosztach. We francuskich Siłach Zbrojnych Thales jest wykonawcą programu Contact, w naszym kraju mowa o Mobilnym Taktycznym Systemie Łączności Bezprzewodowej, w ramach którego Radmor w radiostacjach zamontuje zarówno moduł standaryzowany, jak i działający z wcześniej wdrożonymi systemami. ESSOR i działania nad narodową platformą angażują blisko 150 osób, głównie inżynierów i programistów z Radmor S.A. Ich zadaniem jest stworzenie oprogramowania spełniającego wymagania ESSOR, bezpiecznego i wydajnego środka łączności lądowego pola walki.

 W praktyce, nie czołgi, okręty podwodne czy śmigłowce, a działania Radmor-Thales i całej Grupy WB (np. wespół z Safran przy powietrznych bezzałogowcach) są najważniejszymi, praktykowanymi polsko-francuskimi projektami z zakresu obronności.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

W artykułach przedstawiających możliwości i kierunki rozwoju samobieżnej artylerii lufowej, przede wszystkim kalibru 155 mm, zwraca się szczególną ...

więcej polecanych artykułów