Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-03-10 21:55:07

Umowa na radary rozpoznania pola walki

     W dniu 10 marca br. została zawarta umowa na dostawę radarów rozpoznania pola walki pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a węgierską firmą Pro Patria Elektronics Kft. Przedmiotem umowy jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP radarów PGSR-3i Beagle wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zamówienie obejmuje łącznie 104 egz. radarów, z czego na część gwarantowaną przypadają 93 radary, a 11 egzemplarzy zostało przewidzianych prawem opcji. Dostawy w ramach części gwarantowanej zostaną zrealizowane do końca 2022 roku, a części opcjonalnej do 2023 roku. Wartość umowy w zakresie zamówienia gwarantowanego wynosi 39 mln PLN, a w przypadku uruchomienia prawa opcji wzrośnie o 4,4 mln PLN brutto.

PGSR-3i Beagle Fot. Pro Patria Elektronics Kft

Radar rozpoznania pola walki PGSR-3i Beagle. Fot. Pro Patria Elektronics Kft.

  Postępowanie prowadzone było zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych przez blisko 5 lat. Jego ogłoszenie miało miejsce w sierpniu 2015 roku. O wyborze węgierskiej firmy zadecydowała najniższa cena. W gronie pokonanych znalazło się dwóch wykonawców: konsorcjum firm KenBIT Koening i Wspólnicy Sp.J. i ELTA Systems Ltd. (Izrael) oraz konsorcjum firm WB Electronics S.A. i SRCTec, LLC (USA).

  PGSR-3i Beagle jest trudno wykrywalnym, przenośnym radarem przeznaczonym do wykrywania i śledzenia obiektów poruszających się blisko nad ziemią lub bezpośrednio po niej. Radar pracuje falą ciągłą w paśmie X na 32 częstotliwościach z możliwością automatycznej zmiany częstotliwości. PGSR-3i pozwala różnicować obiekty oraz dokonywać ich klasyfikacji na podstawie ich gabarytów i charakterystyki ruchu. Pozwala na wykrycie osoby pieszej na dystansie 8 km, a zasięg detekcji dużych pojazdów wynosi 24 km z dokładnością 3 m na każde 3 km. Może być stosowany jako samodzielna jednostka lub działać w sieci radarów, zgodnie z wymogami planu nadzoru. PGSR-3i Beagle może być sterowany z pulpitu operatora lub centrum dowodzenia. Oprogramowanie radaru umożliwia wykorzystanie szerokiego zakresu formatów map i pozwala na integrację ze złożonymi systemami wieloczujnikowymi umożliwiając rejestrację i analizę danych oraz wyświetlanie obiektów na mapie.

  Radary rozpoznania pola walki służą do prowadzenia nadzoru wskazanego rejonu na potrzeby dozorowania i ochrony zgrupowań wojsk własnych i obiektów wojskowych, a także do zapewnienia wsparcia w obszarze rozpoznania na korzyść pododdziałów realizujących zadania bojowe. Ważący 30 kg radar może być przenoszony w plecakach przez dwuosobowe drużyny, jak również może zostać zamontowany na pojazdach lub słupkach polowych. PGSR-3i Beagle jest wykonany z trwałych materiałów, może pracować w zakresie temperatur od -32 do +50 stopni C, cechuje go niska awaryjność i niskie prawdopodobieństwo przechwycenia sygnału. Jeden zestaw baterii pozwala na nieprzerwaną pracę radaru przez 10-12 godzin.

(TD na postawie komunikatu Inspektoratu Uzbrojenia).
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Historia rakiety przeciwokrętowej Sea Killer rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Contraves Italiana SpA, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pr...

więcej polecanych artykułów