Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-06-05 17:58:06

Przeciwpancerne pociski kierowane Javelin zamówione

     W dniu 13 maja br. podpisano umowę na dostawę lekkich przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) FGM-148F Javelin. Wartość zamówienia wynosi 54,5 mln USD, czyli ok. 264 mln PLN brutto, a dostawy zostaną zrealizowane do końca listopada 2021 roku. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 60 wyrzutni z modułami celowniczymi CLU (Command Lunch Unit) oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzą urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Pakiet szkoleniowy obejmuje 8 trenażerów stacjonarnych EPBST (Enhanced Performance Basic Skills Trainers), 17 makiet gabarytowo-masowych MSR (Missile Simulation Rounds) oraz cykl szkoleń specjalistycznych.

Javelin-fot.LM

Producentem ppk Javelin jest spółka Javelin Joint Venture, stworzona wspólnie przez koncerny Lockheed Martin i Raytheon. Fot. Lockheed Martin.

  W przekazanej redakcji przez Ministerstwa Obrony Narodowej informacji możemy przeczytać, że „zasadnicze składowe systemu to jednostka dowodzenia i odpalania oraz pociski Javelin. System FGM-148 Javelin został zaprojektowany jako system prosty w obsłudze, niezawodny i wytrzymały oraz ekonomiczny w utrzymaniu. Najnowszy wariant pocisków rakietowych FGM-148F jest wyposażony w zaawansowaną, wielozadaniową głowicę bojową wykorzystującą ładunki kumulacyjne najnowszej generacji.

  Javeliny trafią do pododdziałów przeciwpancernych, które wejdą w skład trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) rozmieszczonych we wschodniej części Polski. Za tym wyborem przemawiało również to, że relatywnie sprawnie i szybko można je wprowadzić na uzbrojenie. Nie wymagają bowiem skomplikowanego procesu szkolenia.

  Javeliny, w zestawieniu z analogicznymi środkami ppanc. dostępnymi na rynku, są proste w obsłudze. Nie kieruje się nimi za pomocą światłowodu, co – jak potwierdzają doświadczenia – upraszcza działanie operatora. Powyższe nie jest bez znaczenia w przypadku żołnierzy WOT i ich trybu szkolenia w postaci weekendowych szkoleń rotacyjnych.

  Zakup Javelinów wpisuje się w szerszy kontekst sposobu wykorzystania pododdziałów WOT, ponieważ pozyskiwany system wraz z amunicją krążącą Warmate, ma stać się częścią systemu walki WOT z celami opancerzonymi. W tym przypadku ważny jest również sam aspekt dywersyfikacji systemów walki.

  Warto zaznaczyć, że systemy lekkich przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin były wykorzystywane m.in. przez Armię Stanów Zjednoczonych podczas konfliktów w Iraku i Afganistanie”.

  Dla zadania mającego na celu pozyskanie lekkich ppk FGM-148F Javelin nie inicjowano procedury oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, a postępowanie przeprowadozno na podstawie decyzji Nr 141/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2017 r. "w sprawie systemu pozyskiwania, eksploatacji i wycofywania sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej".

 W informacji przekazanej 30 kwietnia br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował redakcję, że "aktualnie nie realizuje zadania dotyczącego pozyskania kolejnych lekkich przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148F Javelin".

Tomasz Dmitruk

Autor pragnie podziękować Ministerstwu Obrony Narodowej za udostępnione informacje.




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serwis dla „gromowych” Black Hawków

Serwis dla „gromowych” Black Hawków

W ramach Jednostki Wojskowej GROM od kilku lat funkcjonuje Zespół Lotniczy wyposażony w śmigłowce S-70i Black Hawk. Użytkownik upublicznił 5 kwietn...

więcej polecanych artykułów