Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-11 12:38:23

Okręty Marynarki Wojennej z nowymi systemami swój-obcy

     Inspektorat Uzbrojenia poinformował o uruchomieniu postępowania przetargowego związanego z wyłonieniem dostawcy i integratora nowych systemów swój-obcy (transponderów) na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej.

Co ciekawe i pozytywne, oba radary Odra wykorzystywane przez Morską Jednostkę Rakietową posiadają już IFF Mark XIIA Mod. 5. Zasadniczo jednak, oprócz mizerii okrętowej, także wyposażenie jednostek MW RP odstaje z adekwatnymi do wymagań NATO rozwiązaniami z obszaru systemów swój-obcy. Podobna sytuacja jest zresztą w praktycznie całej obrony powietrznej. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

 Zakłada się zastosowanie w postępowaniu, w razie szerszego zainteresowania, procedury ograniczonej, z dopuszczeniem do składania ofert maksymalnie pięciu podmiotów. Ich liczba zostanie wyłoniona poprzez przydzielenie dodatkowych punktów za wykazane dotychczas dostawy systemów identyfikacji swój-obcy. Zainteresowane podmioty mają czas na składanie wniosków o udział w postępowaniu do 8 września br. O wyborze konkretnej oferty zdecydują dwa kryteria: najniższa cena (60 pkt) i okres gwarancji (40).

 Jak informuje IU, przedmiotem zamówienia jest dostawa 15 transponderów systemu IFF standardu Mark XIIA w wersji okrętowej wraz z integracją 13 z nich na okrętach. Wymagana jest pełna implementacja urządzenia oraz zapewnienie interoperacyjności w ramach NATO na poziomie 1 i 2 Mod 5. Wykonawca powinien dostarczyć także certyfikat (np. Statement of Compliance, AIMS Certifikate Box Level itp.) uzyskany przez producenta dostarczanego transpondera IFF, potwierdzający zdolność transpondera IFF do współpracy (interoperacyjności) z szyfratorem KIV-77. Przewiduje się, że wykonanie zadania potrwa do 29 listopada 2024 roku.

 Temat systemów swój-obcy należy do grupy z rzadka przedstawianych, ale ważnych dla funkcjonowania sił zbrojnych w wysoce zautomatyzowanym i narażonym na precyzyjne uderzenia z dystansu polu walki. W Siłach Zbrojnych RP jest także o tyle drażliwy, bowiem ewidentnie „przespany” lub „przekombinowany” przez czynniki decyzyjne, bowiem od 2016 roku wiadomym jest, że Stany Zjednoczone wytwarzać miały klucze do użytkowanych dotychczas szyfratorów Mod 4 jedynie do 30 czerwca 2020 roku.

 Najnowszy Mark XIIA Mod. 5 w Siłach Zbrojnych RP montowany jest z kolei jedynie na samolotach F-16, radarach Soła i Odra, systemach przeciwlotniczych Poprad i Pilica (umowa z marca br.), a z okrętów najnowszy Mod ma być zamontowany na ORP Ślązak i ORP Kormoran. Warto dodać, że polskimi systemami IFF (interrogator i transponder, także system o odwróconej odpowiedzi) powstałymi w ramach projektów Kwisa/Kwisa 2 zajmuje się spółka PIT-Radwar.

 Mark XIIA Mod. 5 w stosunku do poprzedniej generacji, opierającej się jeszcze o kryptologię sprzed kilku dekad, ma być przełomem. Zastosowano w nim nowe rodzaje cyfrowej modulacji, widmo rozproszone, pojawiły się szerokie możliwości transmisji danych, nowoczesny algorytm kryptologiczny z zabezpieczeniem raportów ze statków powietrznych, bardzo skrócono czas działania kluczy - uniemożliwiono praktycznie podszycie się przeciwnika pod system własny. Mod. 5 jest bardziej niezawodny, nie zakłóca transponderów cywilnych i w końcu uniemożliwia nakładanie się odpowiedzi od obiektów znajdujących się bardzo blisko siebie. W odróżnieniu od poprzedniej generacji, Mod. 5 wysyła wymuszoną odpowiedź także na tzw. zapytanie śmiertelne, stanowiące ostatnie wezwanie w procesie identyfikacji przed użyciem uzbrojenia. W ramach Mod. 5 także można dokonać rozróżnienia. Przy poziomie 1 występuje identyfikacja obiektu bez podawania danych lokalizacyjnych, z kolei poziom 2 to już informacje uwzględniające długość i szerokość geograficzną, wysokość podawaną z systemu nawigacji satelitarnej (lub barometryczną). Z powyższego komunikatu IU o przetargu wynika, że okręty Polskiej MW otrzymać mają Mod. 5 zarówno poziomu 1 jak i 2.

 Warto dodać, że nie każdy kraj produkuje szyfratory do Mod. 5. Te powstają w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i po trwających staraniach i naciskach dostęp do niezbędnych danych otrzymała również Turcja, budująca także zdolnośc szyfrowania na poziomie wyłącznie narodowym.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów