Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-13 10:48:29

Nowy symulator taktyczny dla Jastrzębi

     15 września br. mija czas na składanie wniosków o udział w postępowaniu przetargowym prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia związanym z zakupem „taktycznego systemu symulatorowego symulacji lotów samolotów F-16C/D Block 52+”. Przejście do tej fazy poprzedziła analiza rynku zapoczątkowana przed dwoma laty.

 System symulacji składać się ma z czterech symulatorów. Opcjonalnie zakłada się pozyskanie jeszcze jednego urządzenia. Zakup pozwolić ma na prowadzenie szkolenia pilotażowego, utrzymania nawyków oraz treningu procedur awaryjnych. Drugim zadaniem dla systemu będzie kompleksowe przygotowanie personelu do prowadzenia misji bojowych, w tym wykonywania zadań w ugrupowaniach taktycznych z użyciem środków bojowych. Oprogramowanie pozwalać ma na symulowanie misji zgodnie z obowiązującym obecnie oprogramowaniem polskich F-16 (M6.5 z dodatkowymi zmianami) oraz pozwalać na modyfikację oprogramowania w przyszłości.  Zamówienie ma być zrealizowane w czasie do 28 miesięcy od podpisania umowy.

 Warto odnotować, że prócz typowego warunku dotyczącego siedziby potencjalnego wykonawcy (Unia Europejska, Europejski Obszar Gospodarczy, państwo z bilateralną umową na tego typu dostawy), wojskowi dopisali także możliwość udziału w przetargu przez podmioty ze Stanów Zjednoczonych, Izraela oraz Kanady. Wojskowi na tym etapie nie podają szacunkowej wartości zaplanowanej w ramach budżetu na zadanie, ale tradycyjnie pewne wartości wynikają choćby z wymogów posiadania określonych środków finansowych czy zdolności kredytowych – w tym przypadku mowa o 70 mln PLN. Z kolei jednym z wymogów zdolności technicznych oferenta jest dostawa symulatorów i trenażerów w ostatnich pięciu latach na kwotę przynajmniej 25 mln PLN.

 IU zastosuje dla postępowania procedurę negocjacyjną i przewiduje udział na etapie ofert maksymalnie pięciu podmiotów. W razie potrzeby liczba ta zostanie wyłoniona dzięki przyznaniu dodatkowych punktów za już realizowane dostawy własne symulatorów/trenażerów, ale co ciekawe, nie wprowadza wartości dolnej takiej transakcji – tak samo oceniając dostawę za przysłowiową złotówkę, jak i o wielomilionowej wartości. O wyborze konkretnej oferty zdecydują dwa kryteria: najniższa cena o wartości aż 90 pkt oraz okres gwarancji – pozostałe 10 pkt.  

 IU jednoznacznie wskazuje, że nowa inwestycja zastąpić ma w służbie wykorzystywane już w bazach Poznań-Krzesiny i Łask symulatory zakupione umową z 2003 roku.  Warto dodać, że podstawowe ugrupowanie taktyczne składa się z czterech samolotów bojowych, choć oczywiście występuje także niepodzielna para. Zakup powinien więc pozwolić na takie szkolenie, a opcja pozwolić na bezproblemową realizację zadań nawet w sytuacji wyłączenia z powodów choćby serwisowych, jednego z urządzeń. Oczywiście oczekiwania wobec takiego symulatora są dużo większe i w najprostszy sposób dotyczą choćby stworzenia rozwiązania systemowego, zdolnego do współdziałania z wykonującymi realną misję innymi F-16, ale i kolejnymi typami – co w naszym przypadku dotyczy szkolnych M346 (symulator i rzeczywiste statki powietrzne). Nowoczesny system symulacyjny może być już traktowany, w wielu aspektach, prawie na równi z realną misją i także liczyć się w ocenie dokonanego nalotu rocznego przez konkretnego pilota.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów