Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-10-21 10:37:20

Przeszkolenie medyczne żołnierzy do wsparcia walki z epidemią COVID-19

     W dniu 17 października br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że już na początku pandemii podjął decyzję, dzięki której do czerwca br. ponad 100 tys. żołnierzy przeszło szkolenia medyczne i żołnierze Ci są gotowi wspierać cywilną służbę zdrowia w opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Deklaracja ta wzbudziła wątpliwości wśród części opinii publicznej, czy takie działanie rzeczywiście zostało podjęte. Zapytaliśmy w związku z tym resort obrony o szczegóły, a otrzymaną odpowiedź publikujemy w dalszej części artykułu.

WOT-COVID19-fot.MON_Wojciech_Król

Żołnierze pobierają m.in. próbki do badań na obecność koronawirusa. Fot. Wojciech Król/MON.

  Poniżej cytujemy w całości otrzymaną z MON odpowiedź oraz załączamy przekazany skan Decyzji nr 122/DWSZdr MON z 2 kwietnia 2020 roku.

  „Na początku kwietnia br. Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o przeszkoleniu medycznym żołnierzy. W tym celu wydał decyzję nr 122/MON z 2 kwietnia 2020 r. w sprawie przeszkolenia żołnierzy zawodowych w zakresie uzyskania zdolności do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej, w związku z występowaniem stanu epidemii zachorowań COVID-19.

  Podjęte działania miały na celu przygotowanie i przeszkolenie żołnierzy zawodowych, w każdej jednostce wojskowej, do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej. Szkolenia objęły żołnierzy zawodowych posiadających wykształcenie medyczne (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny), żołnierzy posiadających tytuł ratownika (po ukończonym kursie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy) oraz żołnierzy bez wykształcenia medycznego – do wsparcia działań w obszarze medycznym. Dla każdej z wymienionych grup szkolenie było dopasowane i prowadzone adekwatnie do posiadanego wykształcenia i doświadczenia medycznego.

  Żołnierze zostali przeszkoleni w zakresie m.in. podstawowych informacji dotyczących SARS-CoV-2  oraz COVID-19, aktualnymi wytycznymi i zaleceniami organów Wojskowej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej, zasad organizacji pracy personelu medycznego, zasad udzielania pomocy medycznej w środowisku niebezpiecznym, potencjalnie zagrożonym  występowaniem wirusa SARS-CoV-2. Personel medyczny został również przeszkolony w zakresie pobierania materiału biologicznego do badań w kierunku zakażeń wirusem SARS-CoV-2, dzięki czemu od wielu miesięcy możliwe jest wsparcie inspekcji sanitarnych, placówek medycznych i domów pomocy społecznej w zakresie pobierania wymazów.

  Szkolenie w jednostkach wojskowych prowadzone było w formie e-learningu (szkolenia na odległość), przy wsparciu instruktorów z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

  Jednocześnie pragniemy podkreślić, że Wojsko Polskie aktywnie wspierało i wspiera środowisko cywilne i system ochrony zdrowia. Na terenie całego kraju od początku pandemii  ponad 9 tysięcy żołnierzy codziennie było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. .

  Dziś te złożone zadania realizuje dziennie średnio 2400 żołnierzy (w tym około 1500 żołnierzy WOT), którzy dysponują średnio ponad tysiącem jednostek sprzętu wojskowego.

  Żołnierze zapewniają wsparcie w wielu obszarach:

  • zapewnienia bezpieczeństwa: wspólnie z Policją uczestniczą w patrolach oraz pilnują przestrzegania kwarantanny,
  • wsparcia domów pomocy społecznej -  dostarczają niezbędne środki ochrony osobistej i żywność oraz wspierają personel w opiece nad mieszkańcami domów pomocy społecznej,
  • wsparcia dla szpitali, placówek medycznych i sanitarno-epidemiologicznych m.in. w zakresie transportu medycznego (w tym transport pacjentów) i sanitarnego, pomiaru temperatury pacjentów, oraz wyposażenia w sprzęt, namioty lub kontenery do organizacji izb przyjęć lub szpitalnych oddziałów ratunkowych,
  • wsparcia indywidualnych osób i grup - docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, przebywających na kwarantannie oraz rodzin medyków,
  • organizują punkty TEST&GO i punkty Drive Thru oraz mobilne zespoły wymazowe realizujące wymazy m.in. w domach pomocy społecznej,
  • zapewnienia odkażania i dekontaminacji - odkażają pomieszczenia oraz zapewniają odbiór odpadów podezynfekcyjnych. W każdym województwie utrzymywane są zespoły pozostające w gotowości do prowadzenia dezynfekcji i dekontaminacji.

  Ponadto Wojsko Polskie utrzymuje w gotowości własne placówki medyczne. Dysponujemy 14 szpitalami, 4 ośrodkami medycyny prewencyjnej, 2 szpitalami polowymi – w Warszawie i Bydgoszczy, 6 Lotniczymi Zespołami Poszukiwawczo-Ratowniczymi oraz wykwalifikowaną kadrą. 7 wojskowych laboratoriów wykonuje badania w kierunku obecności koronawirusa. W przygotowaniu są kolejne 2 kontenerowe szpitale".

 Decyzja-szkolenie-COVID

Decyzji nr 122/DWSZdr MON z 2 kwietnia 2020 roku (kliknięcie skanu spowoduje jego powiększenie). Źródło: MON.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów