Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-10-29 14:57:23

Projekt wydatków na Centralne Plany Rzeczowe w 2021 roku

     W 2021 roku na obronność zaplanowano wydatkowanie kwoty 51,8 mld PLN (2,2% PKB), w tym 18,4 mld PLN (35,5%) na wydatki w obszarze Centralnych Planów Rzeczowych (CPR), z czego 15,1 mld PLN w ramach wydatków majątkowych i 3,3 mld PLN w ramach wydatków bieżących. Na największy z CPR, czyli Plan Modernizacji Technicznej (PMT) zamierza się przeznaczyć kwotę 14,3 mld PLN, co będzie stanowiło 27,6% łącznych wydatków na obronność.

T-72_fot. st.szer. Arkadiusz Czernicki_21BSP

W 2021 roku w ramach wydatków ujętych w Planie Modernizacji Technicznej planuje się m.in. finanowanie umowy związanej z remontem i modyfikacją czołgów T-72. Fot. st. szer. Arkadiusz Czernicki (21. BSP).

Plan Modernizacji Technicznej

  Nakłady ponoszone na sfinansowanie PMT (łącznie 14,32 mld PLN) mają pochodzić ze środków majątkowych (12,95 mld PLN) oraz ze środków bieżących (1,37 mld PLN). Większość z nich ma zostać wydatkowana na finansowanie zadań modernizacyjnych ujętych w 15 priorytetowych Programach Operacyjnych (PO). Na ten cel planuje się przeznaczenie kwoty 10,07 mld PLN, w tym na:

 • System Obrony Powietrznej – 3,726 mld PLN,
 • Śmigłowce wsparcia bojowego, zabezpieczenia i VIP – 2 mln PLN,
 • Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki C4ISR – 729,5 mln PLN,
 • Modernizacja Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – 482,4 mln PLN,
 • Zwalczanie zagrożeń na morzu – 818,5 mln PLN,
 • Rozpoznanie obrazowe i satelitarne OBSERWATOR – 395,9 mln PLN,
 • Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza TYTAN – 7,6 mln PLN,
 • Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii – 1,299 mld PLN,
 • Symulatory i trenażery – 4,8 mln PLN,
 • Samolot szkolno-treningowy AJT – 2,5 mln PLN,
 • Kołowe transportery opancerzone ROSOMAK – 30,4 mln PLN,
 • Przeciwpancerne pociski kierowane SPIKE – 183,8 mln PLN,
 • Rozpoznanie patrolowe – 52,7 mln PLN,
 • CYBER.MIL – 198,4 mln PLN,
 • Samolot wielozadaniowy bojowy HARPIA – 2,136 mld PLN (nowy PO).

  Jak widać, najwięcej planuje się wydatkować na PO „System Obrony Powietrznej” (w tym na programy: Wisła, Poprad, Piorun i Pilica), nowy PO „Samolot wielozadaniowy bojowy HARPIA”, związany z pozyskaniem samolotów F-35A oraz PO „Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii” (w tym na programy: Regina i Rak).

  Wśród pozostałych PO zaplanowano wydatki na finansowanie m.in. takich programów jak: Leopard 2PL, Kormoran II, Holownik, Ratownik, Delfin, Tytan, AJT, Orlik, Ważka, Rosomak, Spike, Pająk i Żmija.

  Warto zwrócić uwagę, że bardzo małe wydatki ujęto w ramach PO: „Śmigłowce wsparcia bojowego, zabezpieczenia i VIP”, „Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza TYTAN”, „Samolot szkolno-treningowy AJT” oraz „Kołowe transportery opancerzone ROSOMAK”, co może sugerować, że w tych programach nie planuje się w przyszłym roku płatności związanych z zawarciem nowych kontraktów.

  Na wydatki związane z modernizacją techniczną poza PO w 2021 roku planuje się wydatkować 4,25 mld PLN, w tym 1,22 mld PLN na remonty uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Pozostałą kwotę resort obrony zamierza przeznaczyć m.in. na wydatki dotyczące pozyskania: pocisków rakietowych AIM-120C, KTO Rosomak-S, radarów Odra, inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED, uniwersalnych maszyn inżynieryjnych UMI 9.50, wielozakresowych pokryć maskujących Berberys, radarów rozpoznania pola walki, uzbrojenia indywidualnego, samochodów sanitarnych wielonoszowych, uniwersalnych kontenerowych warsztatów obsługowo-naprawczych UKWON, brzegowych radarów obserwacji nawodnej i celów niskolecących, mobilnych systemów zakłócających do ochrony indywidualnej pojazdu, kontenerowych zestawów do odkażania ludzi, sprzętu informatycznego oraz oprogramowania, sprzętu optycznego i noktowizyjnego, samochodów, quadów, motocykli, przyczep transportowych, zestawów samozaładowczych do przewozu kontenerów oraz do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego, cystern dystrybutorów paliwowych i cystern do wody, 5,56 mm karabinków MSBS, hełmów kompozytowych typu FAST, filtracyjnych masek przeciwgazowych MP-6, filtracyjnej odzieży ochronnej FOO-1, narzutek ochronnych NO-1, wyposażenia dla Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym: wyrzutni ppk, 60 mm lekkich moździerzy, sprzętu noktowizyjnego i rozpoznania skażeń. Środki te mają umożliwić również finansowanie modernizacji: śmigłowców W-3 wraz z doposażeniem do wersji SAR, ciągników pancernych BPz-2 i stacji radiolokacyjnych NUR-12 oraz modyfikacji bojowych wozów rozpoznania BWR-1.

Plan Inwestycji Budowlanych

  Na wydatki ujęte w Planie Inwestycji Budowlanych (PIB) w 2021 roku zaplanowano kwotę 1,745 mld PLN (w ramach wydatków majątkowych). W jego zakresie mają być realizowane narodowe: inwestycje budowlane ogólnowojskowe, inwestycje specjalne (łączności, lotniskowe i portowe), inwestycje Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a także inwestycje na rzecz wojskowych biur emerytalnych. Głównym kierunkiem działalności inwestycyjnej (o łącznej wartości 1,16 mld PLN) w tym obszarze będzie kontynuacja zadań rozpoczętych w latach poprzednich, w tym w szczególności związanych z:

 • infrastrukturą szkoleniową, koszarową i sztabową (strzelnice, symulatory i trenażery, hale sportowe, place ćwiczeń, budynki szkoleniowe, koszarowe i sztabowe);
 • infrastrukturą techniczną dla potrzeb sprzętu wojskowego (magazyny, warsztaty, garaże, hale remontowe);
 • infrastrukturą eksploatacji samolotów szkolnych i transportowych;
 • sieciami teleinformatycznymi i telekomunikacyjnymi oraz innymi obiektami łączności;
 • systemami zabezpieczenia i kontroli dostępu do obiektów i kompleksów wojskowych;
 • modernizacją baz, składnic i stacji paliwowych;
 • pozostałymi obiektami.

  Pozostałe 457,2 mln PLN planuje się przeznaczyć na inwestycyjne dotacje celowe: jednostek wojskowej służby zdrowia, uczelni wojskowych, muzeów wojskowych, AMW oraz instytutów badawczych wojskowej służby zdrowia.

Plan Inwestycji Budowlanych NSIP

  Na inwestycje budowlane związane z udziałem Polski w "Programie Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Dziedzinie Bezpieczeństwa" (NATO Security Investment Programme - NSIP), w 2021 roku zaplanowano wydatkowanie środków w wysokości 419,6 mln PLN (w ramach wydatków majątkowych), w tym 60 mln PLN stanowić ma składka Polski do Programu NSIP.

  Łączna szacowana kwota wydatków związanych z realizacją Programu NSIP w 2021 roku wynosi 644,6 mln PLN (w tym bezpośrednio na realizację inwestycji 584,6 mln PLN), z czego 65,1% to środki z budżetu MON, a 34,9% środki NATO.

Plan Zakupu Środków Materiałowych

 W ramach centralnego planu rzeczowego związanego z zakupami środków materiałowych na 2021 rok zaplanowano wydatki bieżące w wysokości 1,940 mld PLN, w tym na zakup: materiałów pędnych i smarów - 326,2 mln PLN, przedmiotów umundurowania i wyekwipowania - 465 mln PLN, amunicji i materiałów wybuchowych - 970,1 mln PLN, produktów żywnościowych -  110 mln PLN oraz medycznych środków materiałowych 69 mln PLN.

Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych

  Dodatkowo na zakupy związane z modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP zamierza się przeznaczyć środki uzyskane i gromadzone w ramach Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych. W 2021 roku na ten cel zaplanowano wydatkowanie 175,8 mln PLN, w tym z przeznaczeniem m.in. na finansowanie pozyskania: cystern do przewozu i dystrybucji wody, podnośników widłowych spalinowych, zmodernizowanych samochodów Star 266, gogli noktowizyjnych, zestawów oświetleniowych, lornetek noktowizyjnych, sprzętu inżynieryjnego, elementów systemu obrony powietrznej Wisła, czy też 9 mm pistoletów samopowtarzalnych.

  Więcej o projekcie wydatków obronnych na 2021 rok pisaliśmy TUTAJ.

Tomasz Dmitruk

Autor pragnie podziękować analitykowi ds. bezpieczeństwa Polityki Insight Markowi Świerczyńskiemu za udostępnienie informacji wykorzystanych w niniejszym artykule.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty Miecznik na dobrym kursie?

Fregaty Miecznik na dobrym kursie?

W obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka 27 lipca br. w Gdyni pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia (IU) a Konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojen...

więcej polecanych artykułów