Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-11-17 18:26:15

Projekt Wykonawczy na BSP Orlik zatwierdzony

     Jak wynika z informacji przekazanych dzisiaj redakcji przez rzecznika prasowego Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztofa Płatka, w ramach umowy z 30 listopada 2018 roku o wartości 789,7 mln PLN na dostawę 8 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu kr. Orlik, zatwierdzony został Projekt Wykonawczy systemu zgodnie z którym, platforma powietrzna zostanie wykonana w oparciu o konstrukcję BSP PGZ-19R, dostosowaną jednak do wymagań Sił Zbrojnych RP. Jak dotąd, do obowiązującej umowy nie wprowadzano aneksów, które zmieniałyby wartość zamówienia lub terminy dostaw.

mx-8-i-e-310_orlik L3 Wescam

W lipcu 2019 roku informowaliśmy, że platforma BSP Orlik zostanie prawdopodobnie wyposażona w głowicę optoelektroniczną WESCAM MX-8, jednak Inspektorat Uzbrojenia nie chciał potwierdzić, czy takie rozwiązanie zostało przyjęte. Grafika L3 Wescam.

  Brak aneksów oznacza, że pierwsze BSP Orlik  powinny zostać przekazane Zamawiającemu w 2021 roku (co potwierdził Inspektorat Uzbrojenia), a ostatnie (objęte zamówieniem gwarantowanym) w 2023 roku, o ile oczywiście sytuacja związana z epidemią COVID-19 nie wpłynie w kolejnych miesiącach na opóźnienie dostaw, czego niestety nie można wykluczyć.

  Nim jednak pierwsze Orliki zostaną odebrane, docelowa konstrukcja będzie musiała jeszcze przejść z wynikiem pozytywnym badania potwierdzające spełnienie wymagań Sił Zbrojnych RP.

  Zawarty kontrakt zawiera także prawo opcji na dostawę w latach 2023-2026 do 4 kolejnych zestawów BSP Orlik, jednak Zamawiający jak dotąd nie skorzystał z możliwości zwiększenia wielkości zamówienia.

  Wykonawcą BSP Orlik jest konsorcjum firm: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. (lider wykonawczy konsorcjum) oraz PIT-RADWAR S.A. W skład każdego zestawu ma wejść 5 platform powietrznych, co daje łącznie 40 platform w zakresie zamówienia podstawowego i 20 kolejnych w ramach opcji.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów