Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-12-21 17:04:07

Zamówienie na kolejne wozy dowodzenia

     Inspektorat Uzbrojenia i konsorcjum w składzie Rosomak S.A. (lider) wraz z WZŁ Nr 2 zawarły 21 grudnia br. umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP kolejnej partii wozów dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak. Kontrakt zakłada w latach 2021-2022 dostawę ośmiu pojazdów wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, a jego wartość wynosi 73,7 mln PLN brutto. Nowe wozy mają trafić do 16 Dywizji Zmechanizowanej. Ze strony Zamawiającego umowę podpisał szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Bogdan Dziewulski, a ze strony Wykonawcy Prezes Zarządu Rosomak S.A. Bartłomiej Smoczyński.

WozyDowodzenia-Fot.PGZ

  W skład pakietu logistycznego wchodzi Grupowy Zestaw Naprawczy (GZN) oraz Zestaw Części Zamiennych (ZCzZ). Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie załóg.

  "Bardzo się cieszę, że kolejne wozy dowodzenia znajdą się niebawem w naszej armii. Swą przydatność w charakterze mobilnego elementu dowodzenia potwierdziły już w codziennej służbie oraz w wielu ćwiczeniach szkoleniowych. Warto podkreślić, że podpisana umowa jest kolejną  - trzecią w ciągu ostatnich lat - dotyczącą dostaw tej wersji pojazdu. Jest to potwierdzenie rosnącego zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP na nowoczesne wozy dowodzenia produkowane w siemianowickich zakładach" - powiedział Prezes Zarządu Rosomak S.A. Bartłomiej Smoczyński w czasie podpisywania umowy. 

  Wóz Dowodzenia opracowany na bazie Platformy Systemowej KTO 8x8 zapewnia dowódcom i osobom funkcyjnym możliwość kierowania i dowodzenia zarówno w ruchu, jak i podczas postoju pojazdu (w tym utrzymanie łączności, wspomaganie procesów informacyjno-decyzyjnych oraz wymianę informacji z przełożonym, jednostkami podległymi i współdziałającymi). Zastosowany sprzęt specjalistyczny, jak i opracowane oprogramowanie, zapewniają możliwość przetwarzania informacji niejawnych do klauzuli NATO SECRET włącznie. Podwyższone podwozie bazowe KTO Rosomak zapewnia komfortowe warunki pracy dla dowódcy obsługi, operatora oraz czterech osób funkcyjnych – Stanowiska Dowodzenia.

  Pojazd posiada takie same parametry trakcyjne jak pozostałe KTO Rosomak wykorzystywane w Wojsku Polskim. Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo załogi oraz osób funkcyjnych zastosowano w nim m.in. fotele wyposażone w czteropunktowe pasy bezpieczeństwa, system przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy, dodatkowy system ogrzewania i klimatyzacji. Zainstalowany sprzęt teleinformatyczny, wspomagany przez radiostacje, został zabudowany, przez specjalistów Rosomak S.A. oraz WB Electronics, w dwóch strefach (BLACK i RED) i doposażony w urządzenia peryferyjne, takie jak anteny zewnętrzne (polowe) czy piętnastometrowy maszt rozkładany półautomatycznie dla zestawu anten radiostacji UKF.

  Nowe pojazdy dołączą do użytkowanych już w Siłach Zbrojnych RP, wyprodukowanych przez Rosomak S.A. w ostatnich latach, dziewięciu wozów dowodzenia. Pierwsze 7 egzemplarzy zamówiono na podstawie umowy z 9 marca 2018 roku o wartości 80 mln PLN, a kolejne dwa kupiono w rezultacie kontraktu z 3 września 2019 roku o wartości 24,7 mln PLN. Platformy wykorzystywane są m. in. w Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, gdzie zyskały uznanie użytkowników. Doceniają je nie tylko polscy, ale także służący w dywizji amerykańscy, hiszpańscy, czescy i litewscy żołnierze. Drugim użytkownikiem pojazdów jest 18. Dywizja Zmechanizowana. 

(TD z wykorzystaniem informacji prasowej PGZ S.A. oraz Inspektoratu Uzbrojenia)

Fot. PGZ S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów