Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-07-22 15:00:08

Czy Mesko i Tarnów się zdecydują? Poszukiwani chętni do napraw Gromów, Piorunów i Białych

     3. Regionalna Baza Logistyczna prowadzi procedurę wyłonienia wykonawcy napraw i konserwacji zestawów startowych przenośnych systemów przeciwlotniczych Grom/Piorun – w trybie pilnym oraz napraw i konserwacji samobieżnych zestawów artyleryjsko-rakietowych ZSU-23-4 Biała. Z założenia miały to być umowy wieloletnie.


 W przypadku zestawów przenośnych, mowa o kolejnym postępowaniu dotyczącym tego samego zadania. Przy poprzednim wykluczono jedynego, potencjalnego oferenta. Tym razem jednak potrzebę wykonania napraw i konserwacji ograniczono tylko do bieżącego roku. Wojsko zakłada realizację umowy ramowej do 31 grudnia 2021 roku lub wyczerpania przewidzianych na ten cel środków finansowych. A konkretniej, poszczególne zlecenia na prace mają być kierowane do zwycięzcy postępowania maksymalnie do 15 października br., aby mógł on wykonać przedmiotowy zakres prac do 30 listopada 2021 roku. Wojskowi muszą bowiem rozliczyć środki za obecny rok budżetowy.

 Krótki termin realizacji powoduje, że dla postępowania przyjęto procedurę ograniczoną przyspieszoną. Taka procedura oczywiście jest argumentowana potrzebami systemu obrony przeciwlotniczej i gotowości jednostek. Zwykle powyższe jest uzasadnieniem formalnym. Praktycznym jest chęć wykorzystania środków budżetowych przydzielonych w danym roku na wykonanie napraw i konserwacji.

 Procedura przyspieszona powoduje, że wojskowi zbierają wnioski od zainteresowanych podmiotów przez blisko dwa tygodnie, do 28 lipca br. (ogłoszenie sporządzono 16 lipca br.). Ograniczona, bowiem przewidują, że oferty zostaną przyjęte od maksymalnie trzech podmiotów, wyłonionych w razie zaistnienia takiej potrzeby na podstawie punktów za już pozytywnie zrealizowane zlecenia z podobnego obszaru. Wykonawca napraw i konserwacji pocisków Grom/Piorun zostanie z kolei wskazany na podstawie trzech kryteriów: ceny roboczogodziny usługi prowadzonej u użytkownika (30 pkt), ceny roboczogodziny usługi prowadzonej u wykonawcy zlecenia (30) oraz okresu gwarancji (40). W praktyce, w przypadku mechanizmów Grom/Piorun w grę wchodzi jeden taki wykonawca – spółka Mesko – wytwórca i właściciel dokumentacji do przedmiotu postępowania.

 Jak wspomniano, za poprzednim razem się niestety nie udało. Unieważnione postępowanie przetargowe prowadzono w okresie kwiecień-czerwiec, miało ono tryb ograniczony, ale nie przyspieszony, i dotyczyło umowy ramowej na lata 2021-2023. Temat miał być zakontraktowany na dłużej. W przypadku umów tego typu, ramowych, nie określa się liczby sprzętu (w tym przypadku mechanizmów startowych) podlegających pracom. Są one planowane, ale mogą być także nie planowane i wynikać z bieżących potrzeb Sił Zbrojnych RP, mieszczą się natomiast w założonych ramach czasowych i finansowych. Planowana poprzednio umowa ramowa na lata 2021-2023 została obecnie skrócona jedynie do roku bieżącego. Wojskowi chcą ratować środki i wykonać postawiony plan. Pozostawiono jednak w najnowszym postępowaniu zamiar wykonania prac przy Gromach i Piorunach. Ten ostatni pocisk został jednak ledwo co pozyskany, więc w praktyce najprawdopodobniej w okresie wrzesień-listopad 2021 roku wojskowi chcą wykonać naprawy rzeczywiście jedynie na Gromach.


 Warto odnotować, że krakowska 3. Regionalna Baza Logistyczna od końca czerwca prowadzi postępowanie przetargowe dotyczące umowy ramowej na naprawę i konserwację w latach 2021-2024 (lata 2022-2024 w zależności od posiadanych środków finansowych) samobieżnych zestawów artyleryjsko-rakietowych ZSU-23-4MP Biała. Czas na składanie wniosków o udział w tym postępowaniu zainteresowane podmioty mają do 27 lipca br. - termin ten ulegał już kilkudniowemu przesunięciu. W tym przypadku bardziej rozbudowano kwestię wyboru przydzielając najwięcej (60 pkt) za średnią cenę brutto za roboczogodzinę, a także biorąc pod uwagę kryteria: średnia wynagrodzenia za wynagrodzenie ryczałtowe (15), okres gwarancji (15) i średnia cena jednej godziny szkoleniowej na jedną osobę (10). I tutaj mały smaczek, wojskowi przedstawili wariant wyliczeń punktacji dla: „cena oferty 1 roboczogodzina w trybie pilnej gotowości w rejonie Europy i Rosji w warunkach działań zbrojnych”. Nic w tym oczywiście zdrożnego, dla wyjaśnienia od razu dodajmy, że kierowano się położeniem geograficznym, a nie geopolitycznym, acz takie sformułowanie jest zawsze interesujące.

 W przypadku modernizacji ZSU-23-4 Szyłka do wersji Biała liderem projektu była spółka ZM Tarnów. Zmodernizowane Białe wykorzystywane są w dywizjonach przeciwlotniczych brygad pancernych (kawalerii pancernej). Ich następcą ma być znajdujący się na wstępnym etapie procedowania program o kryptonimie Sona.

(MC)

fot. Mariusz Cielma
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bałtyk a działania bojowe

Bałtyk a działania bojowe

Artykuł poniższy prezentuje wpływ warunków naturalnych występujących na akwenie Morza Bałtyckiego na działania bojowe, według poglądów NATO z I poł...

więcej polecanych artykułów