Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-06-30 09:52:18

Wojsko naprawia mosty BLG-67

     W oczekiwaniu na następcę, wojsko naprawia dziś użytkowane gąsienicowe mosty towarzyszące. Mowa o podstawowym w Siłach Zbrojnych moście rodziny BLG-67 bazującym na podwoziu czołgu T-55A. Cztery pojazdy tego typu planuje wyremontować 3. Rejonowa Baza Logistyczna z Krakowa.

 

Mosty BLG-67 mają nośność 40-50 ton, nie są w stanie sprostać wymogom zapewnienia mobilności dla przynajmniej dwóch brygad pancernych wyposażonych w czołgi Leopard 2. fot. chor. Rafał Mniedło/11. LDKPanc

   Postępowanie ogłoszono 20 czerwca i obejmuje 3 egzemplarze mostu BLG-67MP oraz pojedynczy BLG-67M2. Formuła postępowania jest otwarta, co oznacza, że każdy podmiot spełniający określone warunki formalno-prawne, techniczne i jakościowe może złożyć swoją propozycję. O wyborze konkretnego usługodawcy, który ma czas na złożenie propozycji do 4 sierpnia, zadecyduje kryterium najniższej ceny. Pojazdy mają być wyremontowane jeszcze w tym roku. Zakres prac obejmuje pełne przywrócenie sprawności wszystkich elementów i podzespołów mostu oraz odtworzenie resursów do czasu następnej naprawy głównej.

   Nie jest rozstrzygnięta kwestia następców mostów BLG-67. Jesienią 2013 roku badania zakończono na proponowanego nowego wozu wsparcia tej klasy, mostu MG-20 Daglezja-G. Bazuje on na powiększonym podwoziu czołgu T-72. Szacunkowe potrzeby wojskowych sięgają około 30 pojazdów z terminem dostawy w latach 2015-2017.

   Temat dostaw nowych mostów towarzyszących jest o tyle pilny i wymaga decyzji, bowiem w Polsce są już kolejne czołgi Leopard 2A5 o masie blisko 60 ton, nie pozwalającej na wykorzystanie do tych zadań nawet 4 Biberów ze składu 10. Brygady Kawalerii Pancernej (nośność MLC60, a wymagana dla cięższych Leopardów to przynajmniej MLC70).

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów