Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-10-18 12:55:49

Praca wdrożeniowa na most szturmowy MG-20

     W dniu 17 października br. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił postępowanie w trybie przetargu ograniczonego na wyłonienie wykonawcy usługi polegającej na realizacji pracy wdrożeniowej mostu szturmowego na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G. Zwycięski podmiot maksymalnie do dnia 17 listopada 2016 roku zobowiązany będzie do wykonania partii próbnej dwóch egzemplarzy mostów zgodnie z dokumentacją techniczną będącą własnością Skarbu Państwa, przeprowadzenia badań oraz opracowania dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej. Do budowy pierwszego egzemplarz zostanie wykorzystany istniejący prototyp MG-20, którego budowa została zakończona w 2011 roku i który w 2013 roku przeszedł badania kwalifikacyjne.

MG-20 Daglezja-G fot. MC

Projekt mostu MG-20 Daglezja-G realizowany był od 2008 roku w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach (OBRUM) na podstawie porozumienia z Departamentem Polityki Zbrojeniowej MON. Prototyp zbudowano w latach 2010-2011, a w listopadzie 2013 roku zakończono jego badania kwalifikacyjne - fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny.

  Termin zakończnia pracy rozowjowej jest jednym z kryteriów oceny ofert (z wagą 10 punktów), ale nie może on przekroczyć daty 17 listopada 2016 roku. Drugie, najważniejsze kryterium stanowi cena (z wagą 90 punktów). Istotnym warunkiem udziału w postępowaniu jest realizacja w ostatnich pięciu latach co najmniej jednej usługi polegającej na realizacji pracy rozwojowej lub wdrożeniowej z obszaru towarzyszących mostów wojskowych. Jednym z pewnym oferentów (o ile nie jedynym) wydaje się twórca prototypu MG-20, czyli firma OBRUM Sp. z o.o.  Termin składania wniosków do udziału w postępowaniu upływa w dniu 20 listopada 2014 roku.

  Konieczność wprowadzenia na wyposażenie Wojsk Lądowych mostów Daglezja-G wymusiły głównie zakupy czołgów Leopard 2A5 oraz plany modernizacji posiadanych Leopardów 2A4 do wersji PL, których masa bojowa przekracza nośność obecnie eksploatowanych przez Wojska Lądowe mostów szturmowych BLG-67M2 i Biber. Obszerniej pisaliśmy o tym w artykule Leopard pomoże Daglezji. Realizacja pracy wdrożeniowej pozwoli na zlecenie produkcji seryjnej, która zgodnie z planami MON powinna się rozpocząć w 2017 roku, a potrzeby Wojsk Lądowych oceniane są na około 30 sztuk.

  Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, "MG-20 składa się z podwozia mostu gąsienicowego PMG-20 oraz przęsła mostu PM-20. Podwozie mostu gąsienicowego przystosowane jest do przewożenia przęsła mostu, jego zdejmowania, układania na przeszkodzie oraz odłączania układów hydraulicznego i elektrycznego przęsła od kadłuba, bez konieczności wychodzenia członków załogi na zewnątrz w celu umożliwienia przeprawy innym pojazdom. W podwoziu rozmieszczono stanowiska dla załogi, zespoły i mechanizmy pojazdu, ochronę przed ogniem nieprzyjaciela zapewniając załodze możliwość wykonania zadań w różnych warunkach terenowych i bojowych. Pojazd wyposażony jest w urządzenia przeznaczone do ochrony przed działaniem fali uderzeniowej i promieni radioaktywnych oraz przed gazami bojowymi." Przęsło mostu PM-20 o długości 23 m według wojskowej normy STANAG 2021 posiada nośność MLC70 dla pojazdów gąsienicowe oraz MLC110 dla zestawów kołowych. Czas rozkładania przęsła nie przekracza 10 minut. Podwozie Daglezji-G powstało w wyniku modyfikacji przez Bumar-Łabędy podwozia czołgu T-72. Zostało ono nieco wydłużone, dodano także jedną parę kół nośnych. Całkowita długość zestawu wynosi 13,05 m, a jego masa 57 ton.  

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów