Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-11-12 20:27:05

Afganistan oraz Litwa – u Prezydenta dwa wnioski o wysłanie wojsk

     W dniu dzisiejszym Rada Ministrów, zgodnie z obowiązującym prawem, przesłała do kancelarii Prezydenta RP dwa wnioski związane z wysłaniem polskich żołnierzy za granicę. Zgodnie z obowiązującą formułą planistyczną, nie są one zaskoczeniem – kontyngent szkoleniowy trafi do Afganistanu, lotnicy ponownie na Litwę.

Po kilku miesiącach przerwy polskie MiGi powrócą na Litwę, tym razem będą to doposażone myśliwce z Mińska Mazowieckiego, a nie z bazy w Malborku. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

 Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 6 złożony z czterech samolotów myśliwskich MiG-29 oraz personelu, głównie z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, w okresie 12 stycznia - 30 kwietnia 2015 roku będzie wypełniał zadania osłony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy oraz Estonii (operacja NATO Baltic Air Policing). W praktyce, co wymuszją potrzeby związane z orgsanizacją i przemieszczeniem, maksymalnie 120 żołnierzy i pracowników cywilnych w ramach Orlika funkcjonować będzie od 22 grudnia 2014 roku do 15 maja 2015 roku. Tak jak przy każdej poprzedniej zmianie (lata 2006, 2008, 2010, 2012 i 2014) ich bazą operacyjną będzie litewskie lotnisko w Siauliai. Koszt użycia PKW Orlik 6 resort obrony wycenił na 9 mln PLN.

  Kilka dni temu minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, podczas sejmowego wystąpienia dotyczącego kierunków polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku zapowiedział wysłanie do 150 żołnierzy i pracowników cywilnych w ramach afgańskiej misji Sojuszu pod kryptonimem Resolute Support. Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie włączy się w doradztwo i szkolenie sił lokalnych, na których po 2014 roku spocznie główny ciężar utrzymania bezpieczeństwa. Wedle informacji ze strony resortu obrony, Polacy wezmą pod „opiekę” wyższe dowództwa i instytucje afgańskie (szczebel strategiczny i operacyjny), nie ma zatem mowy o przygotowywaniu personelu na poziomie pododdziałów. Afgański kontyngent, w nowej formule będzie realizował zadania pomiędzy 1 stycznia a 30 czerwca 2015 roku.

(MC)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów