Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-01-08 15:55:33

Nowa odsłona sojuszniczego Orlika

     W 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego z udziałem wicepremiera Tomasza Siemoniaka pożegnano żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 6, którzy na blisko cztery miesiące udają się do sąsiedniej Litwy w ramach sojuszniczej operacji Baltic Air Policing.

Rozpoczyna się szósta już odsłona PKW Orlik. Tradycyjnie polscy lotnicy stacjonować będą w litewskim Siaulia i równiez tradycyjnie na MiG-29. fot. DPI MON

  Postanowienie w sprawie użycia PKW Orlik 6 Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał 15 grudnia 2014 roku. Sprawdzian certyfikujący do zadań jednostka przeszła w dniach 16-17 grudnia 2014 roku. W skład Orlik 6 weszli przede wszystkim żołnierze z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wyposażeni w cztery doposażone w ostatnim czasie w WZL nr 2 S.A. samoloty myśliwskie MiG-29. Załogi z mińskiej eskadry uczestniczą w operacji BAP po raz pierwszy od 2010 roku. Tradycyjnie już uroczystość jaka odbyła się na lotnisku Sadków pod Mińskiem Mazowieckim związana była także z formalnym przekazaniem podległości ludzi i sprzętu z Dowództwa Generalnego do Operacyjnego RSZ. Swoje podpisy złożyli odpowiednio gen. broni pilot Lech Majewski oraz gen. broni Marek Tomaszycki. Dowódcą kontyngentu został ppłk pil. Piotr Iwaszko.

  Oprócz komunikatów o znaczeniu misji dla sojuszu oraz bezpieczeństwa w regionie, szef MON Tomasz Siemoniak odniósł się pośrednio do wyzwań jakie stoją przed naszymi lotnikami. Mówiąc: „nad państwami bałtyckimi będziecie wykonywać zadania wymagające nie tylko lotniczego kunsztu, ale także odporności psychicznej i wielkiej odpowiedzialności” - nawiązał niewątpliwie do ryzykownych dla bezpieczeństwa w powietrzu manewrów rosyjskich wojskowych lotników przy spotkaniach z myśliwcami NATO. Zwiększyła się także intensywność tych spotkań. Przykładowo Orlik 5 odbywający swoją turę przed blisko rokiem wykonał (jako tylko jeden z elementów sojuszniczego BAP) 30 misji na przechwycenie.

  37. rotacja NATO BAP (o misji w naszym artykule – 10 lat Baltic Air Policing), jest trzecią o wzmocnionym z powodu sytuacji na wschodzie składzie. Kontyngenty lotnicze stacjonują w trzech bazach. W głównej w litewskim Siauliai (Zokinai), oprócz polskich MiG-29 znajdują się cztery włoskie Typhoony. W estońskim Amari jest wysunięta baza z czterema hiszpańskimi Typhoonami (114 osób personelu ze składu Ala 11), od wczoraj natomiast w bazie w Królewie Malborskim znalazły się belgijskie F-16. Formalnie PKW Orlik 6 funkcjonować będzie do 15 maja br., działania operacyjne nad Bałtykiem i trzema małymi republikami potrwają w praktyce do końca kwietnia 2015 roku. Oprócz Siauliai nasi wojskowi znajdować się będą także w regionalnym centrum naprowadzania w Karmelawie. Strona polska kierowanie do BAP myśliwców MiG-29, a nie F-16 Jastrząb, tłumaczy względami ekonomicznymi. 

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów