Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-02-13 21:49:06

Opóźnienie w realizacji projektu armaty morskiej KDA

     Od grudnia 2012 roku konsorcjum na czele z Wojskową Akademią Techniczną, realizuje projekt badawczo-rozwojowy, którego przedmiotem jest opracowanie "35 mm automatycznej armaty morskiej KDA z zabudowanym na okręcie systemem kierowania ogniem wykorzystującym Zintegrowaną Głowicę Śledzącą ZGS-158 wykonaną w wersji morskiej wraz ze stanowiskiem kierowania ogniem". W przypadku zakończenia projektu z sukcesem, opracowany system stanowić ma docelowe uzbrojenie budowanych niszczycieli min typu Kormoran II. Realizacja projektu miała zakończyć się do 18 grudnia tego roku, jednak w wyniku zawartego aneksu nr 2, termin ten został przesunięty na dzień 18 września 2016 roku.

Morska armata 35 mm KDAW ramach realizacji projektu poza samą 35 mm morską armatą KDA na stabilizowanej lawecie powstać ma także morska wersja głowicy optoelektronicznej ZGS-158 (znanej z wozów dowodzenia WD-95 systemu Blenda) i terminal kierowania ogniem z konsolą operatorską - fot. Tomasz Kwasek/Dziennik Zbrojny.

  Projekt został rekomendowany do realizacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu nr 3/2012 na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, a umowę nr DOBR/0046/R/ID1/2012/03 o wartości 38,6 mln PLN podpisano w dniu 19 grudnia 2012 roku. Poza WAT w konsorcjum uczestniczą także Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A., PIT-RADWAR S.A. (wcześniej Bumar Elektronika S.A.) i Akademia Marynarki Wojennej.

  Zgodnie z początkowymi planami do czerwca tego roku prototyp systemu miał zostać wykonany i zainstalowany testowo na korwecie do zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Według harmonogramu wynikającego z podpisanego aneksu, nastąpi to jednak dopiero w terminie do dnia 18 maja 2016 roku. Po zainstalowaniu prototypu na pokładzie ORP Kaszub, ostatnim etapem projektu będą jego badania morskie, które mają potrwać do 18 września 2016 roku. Dopiero w przypadku ich pozytywnego wyniku może zapaść decyzja o zamówieniu systemu na niszczyciele min projektu 258 Kormoran II, a w przyszłości być może także na inne jednostki Marynarki Wojennej RP. Powstałe opóźnienie nie będzie miało wpływu na budowę prototypowego Kormorana, bowiem na nim tymczasowo zostanie zainstalowany zestaw artyleryjsko-rakietowy ZU-23-2MR Wróbel 2.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów