Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-07-06 14:12:15

Drugi przetarg na most szturmowy Daglezja-G

     Z końcem czerwca br. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie związane z pracą wdrożeniową i opracowaniem produkcyjnej dokumentacji technicznej na most szturmowy MG-20 Daglezja-G. To druga w ostatnich kilku miesiącach próba realizacji zadania dla sprzętu ściśle związanego z planowanymi do modernizacji czołgami Leopard 2.

Most szturmowy MG-20 składa się z mostu gąsienicowego PMG-20 opartego o wydłużone podwozie T-72 oraz 23-metrowego przęsła PM-20. Z mostu korzystać mogą pojazdy gąsienicowe  (nośność MLC70) oraz zestawy kołowe o (MLC110). fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

   Poprzednie postępowanie zapoczątkowano w październiku 2014 roku. Wykonawcy pracy wdrożeniowej i opracowania dokumentacji technicznej służącej następnie do produkcji seryjnej, nie udało się wyłonić. Wojskowi zmuszeni byli anulować zeszłoroczny przetarg, powodem było złożenie oferty przekraczającej swoją wartością budżet przewidziany na te zadanie.

   Aktualne postępowanie zapoczątkowano 29 czerwca 2015 roku. Zainteresowane udziałem podmioty mają czas na składanie wniosków o udział w przetargu do 3 sierpnia br. Podobnie jak w ubiegłym roku, o wyborze zdecydują dwa kryteria: cena (90 punktów) i czas realizacji (10). Przewiduje się, że liczba podmiotów przy ocenie ostatecznej ograniczona zostanie do maksymalnie trzech, zostanie to dokonane poprzez przydział punktów dodatkowych za doświadczenie i realizację prac wdrożeniowych czy rozwojowych związanych z mostami towarzyszącymi. W praktyce można mówić o jednej ofercie, Polskiej Grupie Zbrojeniowej oraz faktycznego wykonawcy projektu od 2008 roku, gliwickiej spółki OBRUM, lidera programu mostów serii Daglezja, w tym wdrożenia mostów towarzyszących MS-20.

   Partia próbna wykonana zostanie w liczbie dwóch egzemplarzy MG-20 Daglezja-G, jeden z nich będzie to przebudowany prototyp mostu, który w 2013 roku przechodził badania kwalifikacyjne. Ponowne rozpisanie postępowania przetargowego powoduje, że zlecenie nie będzie wykonane do 17 listopada 2016 roku, a w nowych zapisach do 31 października 2017 roku. Oznacza to także opóźnienie w uruchomieniu produkcji seryjnej około 30 pojazdów, planowanej pierwotnie jeszcze na 2017 rok. Częściowo problem jest mniej widcczny z powodu innego opóźnienia, jakie i tak dotyka program modernizacji czołgów Leopard 2A4.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów