Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-01-16 10:34:46

Kontrakt na opracowanie Rafale F4

     Francuska minister obrony Florence Parly 14 stycznia br. obecna była w głównych zakładach Dassault Aviation. To właśnie w Bordeux-Merignac doszło do podpisania umowy na opracowanie i późniejsze wdrożenie standardu F4 w samolotach bojowych Rafale.


 Wartość podpisanej umowy wynieść ma 1,9 mld euro. Standard F4 dotyczyć ma poprawy systemów łączności (programowalna), wymiany i przetwarzania informacji w środowisku sieciocentrycznym, zarówno w kontekście narodowym, jak i międzynarodowym. Zgodnie z komunikatem resortu obrony, Rafale F4 ma być krokiem pośrednim w zakresie wymiany i przetwarzania informacji prowadzącym do możliwości przewidzianych dla maszyny nowej generacji budowanej obecnie w kooperacji z Niemcami i znanej pod nazwą Future Air Combat System.

 Rafale F4 otrzyma wydajniejszą odmianę systemu samoobrony SPECTRA, systemu wykrywania i śledzenia w podczerwieni OSF, zasobnika wskazywania celów TALIOS i radiolokator RBE2 klasy AESA. Nowy standard Rafale otrzyma także nowe środki rażenia: najnowszy wariant pocisku z głowicą nuklearną ASMP-A, pocisk manewrujący SCALP (lub Apache), zmodernizowane pociski powietrze-powietrze MICA (MICA NG), modułowe precyzyjne pociski powietrze-ziemia AASM. F4 otrzyma także wydajniejsze systemy wsparcia eksploatacji, predykcji zużycia, zmodernizowany zostanie także komputer silnika M88. Projekt jest przedsięwzięciem wykorzystującym potencjał kilku czołowych francuskich podmiotów, prócz Dassault Aviation także MBDA,Thales czy Safran.  Inwestycja w Rafale F4 zapewnić ma 2,5 – 5 tysięcy miejsc pracy, w tym w licznych małych i średnich podmiotach gospodarczych.    

 Uruchomienie prac nad standardem F4 jest częścią francuskiego programu modernizacji sił zbrojnych na lata 2019-2025.W stosunku do obecnej floty, francuskie lotnictwo do 2024 roku otrzyma kolejne 28 Rafale, w 2023 roku zostanie zamówionych jeszcze 30 egzemplarzy – zapowiedziała podczas uroczystości minister Parly. Część maszyn już zakontraktowanych i dostarczanych w latach 2022-2025 ma być przekazana już w standardzie F4 (lub zawierać jego elementy, Dassault informuje, że w pełni F4 zostanie dopracowany do 2024 roku), w pełni takie maszyny będą w grupie zamawianej w 2023 roku. Francuzi zakładają, że do nowej wersji doprowadzą posiadane już obecnie samoloty Rafale. Uruchomione prace są częścią rozwoju francuskiego samolotu bojowego, w ostatnich dniach  pierwszy egzemplarz Rafale w najnowszym standardzie F3-R przekazano lotnictwu Marine Nationale.

 Przed Rafale jeszcze kilka dekad służby, decydenci bez większych wątpliwości wymieniają 2050 rok. Adekwatność potencjału Rafale do wyzwań przyszłego pola walki wspomóc mają właśnie wdrażane co kilka lat kolejne pakiety standaryzacyjne (dotychczas F1, F2, F3, F3-R).

 (Red.)

fot. V.Besnard/ECPAD
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów