Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-03-14 18:37:29

Pierwszy Skytruck w estońskiej armii

     Estońskie siły powietrzne odebrały pierwszy z dwóch pochodzących ze Stanów Zjednoczonych (grant) samolotów transportowych C-145A. Pod tym numerem kryje się wyprodukowany w PZL-Mielec samolot M28 Skytruck, wykorzystywany przez lata w amerykańskich siłach zbrojnych.


 Maszyna wesprze zdolności transportowe estońskich sił zbrojnych, ale podobnie jak planowany do odebrania także w tym roku drugi egzemplarz, posłużyć ma do szerszego zakresu zadań, w tym przeciwpożarowych. Do tych ostatnich Estończycy ciągle wykorzystują równie dobrze znanego u nas dwupłatowego An-2, który ciągle pozostaje w służbie w oparciu o infrastrukturę bazy w Amari. Jak zapowiedziano podczas uroczystości w dniu 12 marca, w przyszłości oba M28 otrzymać mają dodatkowe wyposażenie elektroniczne co poprawi ich zdolności w zakresie obserwacji i kontroli przestrzeni powietrznej.

 Decyzję o przejęciu pary C-145A podjęto w sierpniu 2017 roku, wartość amerykańskiego grantu została wyceniona na 6 mln USD. Sami Amerykanie zdecydowali o wycofaniu posiadanych maszyn tego typu z użytku operacyjnego, tym samym pojawiły się możliwości ich przekazania sojusznikom. Początkowo Estonia analizowała zasadność przejęcia dwóch samolotów C-23B Sherpa podobnej klasy, ostatecznie wybrano wyprodukowane w Polsce w 2009 roku egzemplarze M28, które miały znajdować się w dobrym stanie technicznym.

(Red.)

fot. MO Estonii
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów