Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-03-15 17:53:04

Rumunia kupuje kolejne pociski do Patriot

     Rumuński resort obrony poinformował o zrealizowaniu 13 marca br. płatności za pociski GEM-T do zamówionych wcześniej systemów obrony powietrznej Patriot. Płatność w kwocie 85,16 mln USD wykonano po podpisaniu w lutym br. aneksu do Letter of Offer and Acceptance. Rumunia, ani Raytheon - producent GEM-T, nie ujawnili liczby nabywanych pocisków.

 W sumie rumuńskie siły zbrojne nabywają siedem jednostek ogniowych Patriot PAC-3+, przeznaczając cztery z nich do zasobów Sił Powietrznych, pozostałe trzy do Wojsk Lądowych. Rumunia, podobnie do naszego kraju, zakup systemu amerykańskiego Raytheon argumentuje wzmocnieniem narodowej naziemnej obrony powietrznej, partnerstwem strategicznym ze Stanami Zjednoczonymi oraz wkładem do zasobów kolektywnych NATO.

 Rumunia pozyskuje obecnie produkowaną, acz najnowszą wersję systemu Patriot. Podobnie do samych rozwiązań wchodzących w skład wyposażenia jednostek ogniowych, w przypadku efektorów zdecydowano się o sprawdzone PAC-3MSE oraz właśnie GEM-T. Tych ostatnich, w ramach komunikatu DSCA jeszcze z 2017 roku miało być ledwie 56 sztuk. Komunikat Raytheon informuje, że Rumunia dokupiła pocisków GEM-T. Trudno wskazać konkretne liczby, choć wartość przelewu jest pewną odpowiedzią.

 Podobnie bowiem do decyzji polskich, Rumunia podzieliła program H-SAM na fazy. W ramach pierwszej w 2017 roku zakupiono jedną jednostkę ogniową, w listopadzie roku ubiegłego kolejne trzy - wszystkie, zgodnie z deklaracjami, trafić mają do Sił Powietrznych.

 GEM-T dostarczany jest amerykańskim siłom zbrojnym od 2007 roku. GEM-T to pocisk MIM-104E, który w istocie jest głęboko zmodernizowanym MIM-104C/D, z zamontowaną nową przednią częścią, z nowymi odbiornikiem radiolokacyjnym o wyższej czułości i zapalnikiem zbliżeniowym. Poza tym starsze elementy elektroniki zastąpiono nowymi, opartymi na technologii stałokrystalicznej. GEM-T jest modyfikowany. W ubiegłym roku informowano, że zastosowano w nim nadajnik wykorzystujący technologię azotku galu (GaN) co ma także swoje finansowe znaczenie, bardziej trwały nadajnik przyczyniać się ma do znaczących redukcji wydatków.

  W odróżnieniu od innych odbiorców, strona polska w ramach programu Wisła nie jest od pewnego czasu zainteresowana pociskiem GEM-T. Obok nabywanych blisko 200 PAC-3MSE, tym "drugim pociskiem" prawdopodobne są kolejne PAC-3MSE, w grze pozostaje SkyCeptor (uNATOwiony Stunner), mniejsze szanse dla programu obrony powietrznej średniego zasięgu wskazuje się dla MBDA CAMM/CAMM-ER.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów