Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-03-25 12:15:14

Hiszpania zamraża programy zbrojeniowe i prosi NATO o sprzęt

     Hiszpański resort obrony zdecydował o zamrożeniu części programów zbrojeniowych oraz przesłaniu do państw członkowskich NATO prośby o sprzęt. Wszystko to w związku z epidemią koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19, czego mocno doświadcza w ostatnich dniach Hiszpania.


  Prośba skierowana do państw NATO dotyczy sprzętu ochrony osobistej, medycznego i do testów. W szczególności Madryt prosi o dostawy 1,5 mln masek chirurgicznych, 150 tysięcy jednorazowych kombinezonów, 450 tysięcy masek z filtrami klasy FFP2/FFP3, 1000 termometrów pracujących w podczerwieni, 5000 przyłbic do ochrony twarzy, 10 000 gogli ochronnych, 120 tysięcy nitrylowych rękawiczek, 500 respiratorów czy 500 tysięcy szybkich testów.

  Druga informacja dotyczy zamrożenia programów modernizacyjnych prowadzonych przez Generalną Dyrekcję Uzbrojenia i Sprzętu (DGAM). Wstrzymanie, być może krótkoterminowe, dotyczyć ma blisko 30 programów prowadzonych na potrzeby różnych rodzajów sił zbrojnych (lądowe, morskie, lotnicze) oraz z obszarów łączności i kosmosu. Decyzja tłumaczona jest potrzebami i priorytetem prowadzonej przez hiszpańskie siły zbrojne operacji Balmis, walki ze skutkami wirusa, w której uczestniczyło w dniu wczorajszym 2680 wojskowych działających w 135 miejscowościach. Decyzja o wstrzymaniu zakupów może mieć charakter tymczasowy, zakończenie pandemii pozwoli na ocenę bilansu możliwości i potrzeb.

  Do kluczowych programów zbrojeniowych Hiszpanii zaliczane jest pozyskanie kołowych wozów bojowych 8x8 Dragon, zakup śmigłowców NH90, zakup satelitów Spainsat, budowa okrętów podwodnych S-80, budowa fregat rakietowych F-110, modernizacja samolotów Eurofighter i śmigłowców Chinook, ale i udział w programie europejskiego samolotu bojowego 6. generacji FCAS (wespół z Francją i Niemcami). Hiszpania w 2019 roku na obronność przeznaczyć miała 11,5 mld euro (ledwie 0,92% PKB), utrzymując blisko 120-tysięczne siły zbrojne.

 (MC)

 fot. Ejercito de Tierra/Wojska Lądowe Hiszpanii
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Historia rakiety przeciwokrętowej Sea Killer rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Contraves Italiana SpA, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pr...

więcej polecanych artykułów