Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-08 12:11:42

Litwini chcą UH-60M

     Po Łotwie i Słowacji, Litwa to w ostatnich latach kolejny kraj w regionie, który prawdopodobnie zdecyduje się na amerykański wariant śmigłowca Sikorsky Black Hawk. Zapytanie dotyczące sześciu maszyn UH-60M wraz z wyposażeniem dodatkowym opublikowała amerykańska agencja ds. współpracy zagranicznej w obszarze bezpieczeństwa (DSCA).


 Po zgodzie Departamentu Stanu USA, DSCA publikuje maksymalny zakres zapytania otrzymanego od Litwy. W zapytaniu mowa zatem o sześciu śmigłowcach UH-60M, dwóch zapasowych silnikach T700-GE-701D, systemy ostrzegania przed odpalonymi pociskami przeciwlotniczymi AN/AAR-57 (plus dwa zapasowe), 12 karabinów maszynowych M240H kal. 7,62 mm, systemy nawigacji satelitarnej i inercyjnej (plus 3 zapasowe), transpondery systemu identyfikacji swój-obcy AN/APX-123A (plus dwa zapasowe), radiostacje, systemy ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką laserową AN/AVR-2B (plus dwa zapasowe), głowice elektrooptyczne TALON FLIR (plus dwie zapasowe). Dodatkowo zakupiono gogle lotnicze IHUD dzienne i nocne, flary i dipole, 38 400 sztuk amunicji kal. 7,62 mm, wyposażenie dodatkowe (w tym obsługowe), dokumentację techniczną, wsparcie w szkoleniu i obsłudze. Koszt pakietu wstępnie wyceniono na kwotę 380 mln USD.

 Wspomniana Łotwa zamówiła w 2018 roku cztery śmigłowce UH-60M za kwotę 175 mln euro z terminem dostawy w 2021 roku, z kolei Słowacja zamówiła 9 UH-60M dostarczanych w latach 2017-2019 w ramach kontraktu o wartości 271 mln USD.

 O planach zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk resort obrony Litwy informował w październiku 2019 roku wskazując, że zastąpią one w służbie dotychczas wykorzystywane posowieckie Mi-8. Litwini planują wykorzystać UH-60M w misjach poszukiwawczo-ratowniczych, wsparciu rodzimych sił zbrojnych oraz batalionowej grupy NATO (eFP). Wykorzystywanie trzech Mi-8 nastręcza coraz większych problemów z racji ich wieku, kończącego się resursu, ale i problemów z częściami zamiennymi. Prócz maszyn Mila Litwini wykorzystują do misji SAR trzy zakupione śmigłowce AS365N3+ Dauphin. Oczywiście zwraca się także uwagę, że zakup maszyn produkowanych w USA to także wybór partnera strategicznego, którym są Amerykanie. Program litewskich UH-60M według Wilna pochłonąć ma blisko 300 mln euro, umowa w ramach FMS planowana jest do podpisania jeszcze w 2020 roku, a dostawy pierwszych maszyn zakładane były na 2024 rok. Warto dodać, że Litwa należy do tej grupy państw, coraz bardziej dominującej w regionie, która wydaje przynajmniej 2% PKB na obronność.

 Komunikaty DSCA są zawsze interesujące z racji podanej, stosunkowo szczegółowej specyfikacji uzbrojenia i wyposażenia negocjowanego do zakupu przez partnerów USA, ale i wskazania szacunkowych kosztów. Tak należy także spojrzeć na komunikat DSCA z 7 lipca br., kiedy to poinformowano o negocjacjach zakupu pojedynczego UH-60M z podstawowym wyposażeniem (system ostrzegania przed pociskami, wykrywanie opromieniowania przez radar i laser, łączność, nawigacja, IFF, system planowania misji), co wyceniono na 23 mln USD. UH-60M wzmocnić ma eskadrę maszyn wykorzystywanych w zabezpieczeniu jordańskiej rodziny królewskiej.

(MC)

fot. MO Łotwy
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Europejskie pociski manewrujące cz. I: APACHE, SCALP, Storm Shadow, MdCN

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w kilku państwach NATO rozpoczęto poszukiwanie nowego rodzaju systemów uzbrojenia lo...

więcej polecanych artykułów