Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-23 14:43:37

Pierwsze Leopardy u bratanków

     Pierwsze czołgi rodziny Leopard 2 zostały przekazane do Węgier. Pojazdy w wersji Leopard 2A4 pozwolić mają na zapoznanie węgierskich czołgistów z zachodnioniemiecką konstrukcją i rozpoczęcie szkolenia pododdziałów operacyjnych.


 12 egzemplarzy wyremontowanych i dostosowanych do potrzeb użytkownika czołgów Leopard 2A4 zostało wydzierżawionych i pochodzi z zasobów producenta, firmy KMW. Posłużą za pojazdy szkoleniowe. Zasadniczy kontrakt dotyczy 44 nowobudowanych czołgów Leopard 2A7+, które pozwolą na wyposażenie pełnego batalionu pancernego. Nowe pojazdy KMW będzie dostarczać do 2023 roku. Czołgi trafią do 11. batalionu czołgów 25. Brygady Strzelców z położonej nad słowacką granicą miejscowości Tata, gdzie zastąpią użytkowane od ponad czterech dekad wozy T-72, obecnie T-72M1. Batalion, po dużej redukcji węgierskiej broni pancernej na początku XXI wieku, odtworzono w 2011 roku w składzie 25. Brygady Strzelców. Obecnie otrzyma nowej generacji sprzęt.

 Transakcja podpisana w grudniu 2018 roku dotyczy także 24 samobieżnych armatohaubic PzH2000 kal. 155 mm. Wartość kontraktów na czołgi i haubice nie jest oficjalnie podana i znana. Węgierskie media informują jednak, że ma przekraczać 500 mln euro. Z kolei niemiecki resort gospodarki podając eksport za pierwsze półrocze 2019 roku poinformował, że Węgry w tym czasie były największym odbiorcą niemieckiej broni na kwotę 1,76 mld euro, w tym 1,39 mld euro stanowić miały bojowe wozy opancerzone, wozy wsparcia oraz ich akcesoria.

 Węgry realizują program modernizacyjny Zrínyi 2026. Na 2020 rok planowano wydatkowanie na węgierską obronność kwoty 616 mld forintów (2,05 mld USD), w tym prawie jej jedna trzecia (216 mld forintów) miała być wydatkami inwestycyjnymi. W 2019 roku na obronność przeznaczyć miano 513 mld forintów, co i tak było rekordowe, przykładowo w 2014 roku było to 250 mld forintów. Od czasu rozpoczęcia inspirowanych przez Rosję działań na Ukrainie, budżet obronny Węgier miał więc być przynajmniej podwojony. Większe środki zauważa się w armii. Prócz czołgów, samobieżnych haubic, Węgrzy dokonali także dużych zakupów śmigłowców Airbus Helicopters (H145M, H225M) oraz remonty już posiadanych (Mi-17, Mi-24). Prócz wozów bojowych zamówiono także w 2020 roku pięć wozów wsparcia i zabezpieczenia Wisent 2 (dostawy w latach 2023-2025). 

 Niewielka, nawet podług liczby mieszkańców, bo blisko 20 tysięczna armia, ma możliwość stosunkowo szybkiej i kompleksowej wymiany podstawowych jednostek sprzętu wojskowego, na dodatek daleko im ciągle do potrzeby przeznaczania oczekiwanych przez NATO 2% PKB na wydatki obronne.

(MC)

fot. Facebook/25.MH
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
NAREW według PGZ - maksymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału oraz lat doświadczeń

NAREW według PGZ - maksymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału oraz lat doświadczeń

Postępy w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na szczeblu średniego zasięgu jak i krótkiego zasięgu prowadzą do zaognienia dyskusji dotyc...

więcej polecanych artykułów