Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-31 07:55:50

Bundeswehra zamawia mosty szturmowe Leguan

     Krauss Maffei Wegmann poinformowało o kontrakcie z federalnym biurem odpowiedzialnym za wyposażenie Bundeswehry (BAAINBw), a dotyczącym zakupu 24 gąsienicowych mostów szturmowych Leguan, symulatorów oraz dodatkowego wyposażenia. Mosty, osadzone na podwoziu Leopard 2, zostaną dostarczone w latach 2023-2028. Wartość zlecenia wynosi około 280 mln euro.


 Nie jest to pierwszy zakup mostów Leguan dla niemieckich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiono pierwszych siedem mostów z terminem dostawy w latach 2018-2021. W grudniu 2018 roku partia z zamówienia przekazana została do 130. pancernego batalionu pionierów ze składu 9. Szkolnej Brygady Pancernej. W Bundeswehrze zastępuje on znane także z kompanii saperów polskiej 10. BKPanc mosty Biber na podwoziu Leopard 1.

 Leguan posiada dwa przęsła o szerokości 4 m i łącznej długości 26 m. Pozwala na pokonywanie przeszkód wodnych lub terenowych o maksymalnej szerokości 24 m. Możliwa jest także budowa dwóch mostów o długości 14 m każdy. Dzięki poziomemu rozkładaniu przęseł, łatwiej w tym rozwiązaniu ukryć miejsce przeprawy, z kolei dzięki specjalistycznemu wyposażeniu (termowizja) możliwe jest jego stosowanie także w warunkach nocnych. Z mostu mogą  korzystać pojazdy gąsienicowe o wojskowej klasie masowej MLC 80 (około 72,6 tony). System Leguan osadzony na podwoziu czołgu PT-91 (znany jako PMC Leguan) w pięciu egzemplarzach przed dekadą został sprzedany przez Bumar-Łabędy do Malezji. Generalnie konstrukcja ta cieszy się dużym powodzeniem. Jak informuje producent, Leguan trafił do sił zbrojnych 19 krajów, w tym dziewięciu wykorzystujących odmianę z podwoziem Leopard 2 (masa zestawu to jednak 63 t).

(MC)

fot. Bundeswehr
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Francuski pocisk Exocet był jedną z pierwszych konstrukcji tego rodzaju skonstruowanych i wprowadzonych do produkcji na Zachodzie, choć palma pierw...

więcej polecanych artykułów