Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-05-29 16:54:44

Czołgi Abrams Sił Odpowiedzi NATO ćwiczą w Niemczech

     W styczniu br. po blisko rocznej przerwie, amerykańskie czołgi M1A2 SEPv2 Abrams powróciły do Europy. Mowa dokładnie o 29 czołgach oraz 33 bojowych wozach piechoty M2A3 Bradley stacjonujących w ośrodku szkoleniowym Grafenwöhr w Niemczech. Teraz się przydają. Szkoli się na nich batalion 1. Brygadowej Grupy Bojowej Ironhorse z 1. Dywizji Kawalerii US Army. Do Europy przylecieli tylko żołnierze, sprzęt już na nich czekał.

 

Daleki transport tylko ludzi, gdy na miejscu czeka na nich docelowy sprzęt stosowany był i jest przez Amerykanów od dekad. Oszczędzają czas i przede wszystkim pieniądze. Problem tylko w tym, że dziś tego sprzętu utrzymują dla jednego ciężkiego batalionu, a nie tak jak było w czasach Zimnej Wojny dla całych dywizji. Na zdjęciu Abrams z 1. Brygady Ironhorse. fot. US Army

  1. Brygadowa Grupa, chociaż stacjonuje w Fort Hood w Teksasie, wydzielona jest do działania na kontynencie europejskim, aktualnie wchodzi także w skład NATO-wskich Sił Odpowiedzi (NATO Response Force, NRF). Przewidziano, że w bieżącym roku na dwie trwające po dwa miesiące tury skierowany zostanie batalion (konkretnie 2. batalion 5. Pułku Kawalerii) z brygady Ironhorse. Żołnierze są już na naszym kontynencie. W Grafenwöhr od 15 maja do 30 czerwca br. prowadzone są ćwiczenia sojusznicze pod kryptonimem Combined Resolve II. Uczestniczy w nich 4 tysiące żołnierzy z 15 państw NATO i partnerskich (Kosowo, Serbia, Gruzja). Są tam również Polacy. Z większych pododdziałów warto wspomnieć rumuński batalion zmechanizowany (z czołgami TR-85M1, bwp MLI-84M - podgrywają przeciwnika), gruzińską kompanię piechoty i austriackie śmigłowce UH-1. Z powietrza działania wspierają specjalnie przybyłe w tym celu ze Stanów Zjednoczonych samoloty szturmowe A-10 Thunderbolt II.

  Combined Force II to po raz pierwszy przegrupowanie batalionu w ramach Europejskich Sił Rotacyjnych (European Rotational Force). Kombinowany batalion określany, jako European Activity Set (EAS), wykorzystuje zgromadzony na kontynencie sprzęt do realizacji zadań szkoleniowych i operacyjnych. Zaplanowane szkolenia nie obejmują tylko Niemiec. Kawalerzyści z Teksasu będą ćwiczyć we Francji (ćwiczenia Rochambeau) oraz na Łotwie (ćwiczenia Saber Strike). Jest możliwe, że prócz sztabowców z 1. Dywizji Kawalerii, po raz pierwszy w krajach nadbałtyckich pojawią się czołgi Abrams. Co byłoby bardzo istotnym wydarzeniem symbolicznym. 

   Przedsięwzięcia w północnej Europie i tak mają duży rozmach, trwają od wczesnej wiosny i początków kryzysu ukraińskiego. Wymieńmy tylko te czerwcowe, oprócz Combined Forces II także Baltic Operations 2014 (dawny Baltops, w dniach 9-19 czerwiec pomiędzy szwedzką Gotlandią i Bornholmem) oraz Saber Strike 2014 (9-20 czerwca na Łotwie).

  EAS to oddział typu ciężkiego o potencjale batalionu. W jego składzie oprócz czołgów i bwp Bradley znajdują się także samobieżne haubice M109A6, wozy zabezpieczenia technicznego M88A2, samochody opancerzone M1117, transportery gąsienicowe M113 i ich pochodne. 

(MC)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów