Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-07-07 09:48:21

Super Etendard pozostaną jeszcze w służbie

     Francuskie samoloty uderzeniowe Super Etendard pozostaną w służbie do lata 2016 roku. Powodem jest niedostateczna liczba Rafale M posiadanych przez lotnictwo francuskiej marynarki wojennej.


  SEM (Super Etendard Modernisés Standard 5) wchodzą w skład 17. Flotylli i miały być wycofane latem 2015 roku. Brak Rafale powoduje, że będą w służbie rok kolejny. Nie jest to problem dla obsługi samych maszyn, istnieją duże zapasy części zamiennych czy nawet silników SNECMA 8K50. Trochę inna sytuacja jest w przypadku lotniskowcowej grupy lotniczej dla Charles de Gaulle. Trzeba utrzymywać zapasy części dla kolejnego typu samolotu pokładowego, na dodatek SEM wykorzystuje bomby kierowane Paveway II GBU-49 Paveway II o masie 250 kg i GBU-58 o masie 125 kg, nie stosowane na Rafale M.

  Od 2018 roku pokładowa grupa francuskiego lotniskowca składać się ma z dwóch flotylli z 20 Rafale M, 2 samolotów wczesnego ostrzegania E-2 Hawkeye oraz 6 śmigłowców.

  Lotnictwo morskie Francji od 2000 roku otrzymało do tej pory 42 samoloty Rafale M, jedynie trzy ostatnie z nich posiadają najnowsze stacje radiolokacyjne RBE2 klasy AESA. Faktycznie w służbie pozostaje 38 samolotów tego typu, jednak 10 z nich (standard F1) będzie wycofanych z linii i modernizowanych do standardu F3, co potrwa do 2018 roku. W 2018 roku marynarka chce posiadać 40 Rafale M w służbie, podzielonych na trzy flotylle: 11F, 12F i wspomniana 17F.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów