Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-07-19 06:46:04

Testy Eurofighter ze Storm Shadow

     We włoskich zakładach Alenia Aermacchi w Turynie oraz brytyjskich BAE Systems w Warton przeprowadzono serię testów naziemnych samolotu bojowego Eurofighter z pociskiem manewrującym MBDA Storm Shadow. Przygotowania są prowadzone przed zakładanym jeszcze na rok bieżący kolejnymi lotnymi testami takiego zestawu.

Typhoon z podwieszonymi Storm Shadow podczas testów EMC w brytyjskim Warton. fot. MBDA

  Do testów wykorzystano dwumiejscowy włoski samolot przedseryjny Tranche-1, tzw. Instrumented Production Aircraft 2 oraz brytyjski BS111 (Typhoon FGR4). Sprawdzano kompatybilność elektromagnetyczną podwieszonych dwóch pocisków Storm Shadow z  funkcjonującymi na samolotach systemami. Efektem badań jest rozmieszczenie na pociskach zestawu czujników laserowych, które pozwolić mają na szczegółową analizę lotu Storm Shadow po uwolnieniu z podwieszeń nosiciela.

  Włoska Alenia będzie liderem programu testów prowadzonych w powietrzu a przewidzianych do wykonania jeszcze w bieżącym roku na terenie Wielkiej Brytanii. Przy wykorzystaniu samolotu IPA 2 zbierane będą dane z fazy odpalania pocisku z nosiciela.

  Ważący blisko 1300 kilogramów pocisk Storm Shadow pierwsze testy w powietrzu z wykorzystaniem jako nosiciela samolotu Typhoon przeszedł w listopadzie 2013 roku w centrum testowym na Sardynii. W kolejnych miesiącach sprawdzano przenoszenie pocisku przez samolot, kompatybilność systemu awionicznego, zrealizowano także test z jego odpalenia. Na IPA 2 sprawdzano podstawową konfigurację podwieszeń złożoną z dwóch pocisków Storm Shadow, dwóch pocisków AIM-9L, czterech pocisków AMRAAM i dodatkowego zbiornika paliwa.

  W lipcu 2014 roku brytyjski resort obrony podpisał wartą 170 milionów euro umowę z odpowiedzialną za zarządzanie programem Eurofighter agencją NATO obejmującą integrację samolotów RAF z pociskami Storm Shadow. Kontrakt ma być zrealizowany w 2016 roku.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu 212A

Okręty podwodne typu 212A

Geneza okrętów podwodnych typu 212A jest stosunkowo odległa, albowiem sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1972 roku doszło do zawarcia porozumi...

więcej polecanych artykułów