Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-11-10 09:40:57

Typhoon odpalił Storm Shadow

     Poinformowano o zakończonym sukcesem testowym odpaleniu przez samolot Typhoon pocisku manewrującego Storm Shadow. Zadanie wykonano na początku listopada br. na poligonie Abenporth w Wielkiej Brytanii. W projekcie, prócz Eurofighter i Alenia Aermacchi, uczestniczyły MBDA, BAE Systems i QuinetiQ.


  Pierwsze testy w powietrzu przeprowadzono w grudniu 2013 roku z użyciem samolotu IPA 2 wykorzystywanego przez Alenia Aermacchi, pierwsze zrzuty inercyjne wersji badawczej w końcu roku zeszłego. We wrześniu 2015 roku w rejonie włoskiej bazy Decimomannu przeprowadzono dwa loty na sprawdzenie integracji systemów samolotu i pocisku. Obecne wykorzystanie pocisku Storm Shadow pokazać ma przygotowanie do wykorzystania nowego typu dalekosiężnego uzbrojenia (zasięg Storm Shadow podawany jest na przynajmniej 250 kilometrów). Listopadowa próba polegała na sprawdzeniu integracji systemów samolotowych oraz pocisku, jego bezpiecznym odpaleniu i późniejszym kierowanym locie.

  Integracja pocisków Storm Shadow oraz Meteor jest elementem programu zwiększania zdolności europejskiego samolotu bojowego (tzw. Phase 2 Enhancement Capability Update). Do tej listy, w ramach wersji Tranche 3, należy również dodać radiolokator Caprot-E klasy AESA. Obecnie Storm Shadow wykorzystywany jest operacyjnie przez samoloty Tornado włoskich oraz brytyjskich sił powietrznych.

  Storm Shadow zapewni nowe możliwości dla użytkowników Typhoon poprzez uzupełnienie pakietu uzbrojenia powietrze-ziemia w postaci kierowanych bomb Paveway IV, w przyszłości również Brimstone 2, Marte-ER, SPEAR oraz SDB II. Dostępne podwieszenia i ładunek użyteczny pozwolą na wykonywanie dalekodystansowych misji uderzeniowych z dwoma pociskami Storm Shadow, 8 pociskami powietrze-powietrze, podwieszanym zasobnikiem celowniczym oraz dodatkowym zbiornikiem paliwa na 3000 litrów.

   Do tej pory portfel zamówień na samoloty Typhoon sięga 599 egzemplarzy, liczba dostarczonych maszyn wynosi przynajmniej 446 (dane producenta z początku października br.).

fot. BAE Systems
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów