Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-09-14 11:31:44

F-35 przetestowany z Aegis

     12 września miał miejsce pierwszy test samolotu F-35B z okrętowym systemem kierowania ogniem NIFC-CA (Naval Integrated Fire Control-Counter Air).


    Zamiast dotychczas stosowanego samolotu E-2D Advanced Hawkeye, F-35B za pomocą systemu przesyłania danych MADL (Multi-Function Advanced Data Link) przekazał informację o obiekcie znajdującym się poza horyzontem do stacji naziemnej połączonej z USS Desert Ship (LCC-1), obiektu symulującego okręt wyposażonego w system Aegis Baseline 9.C1 oraz pociski SM-6. System z sukcesem wykrył obiekt oraz zniszczył go za pomocą pocisku Standard. Test miał być elementem rozbudowy świadomości sytuacyjnej dla morskich dowódców w zakresie zwalczania obiektów powietrznych, do czego doskonale nadają się sensory i systemy komunikacji instalowane na F-35B. Sama maszyna pochodziła z jednostki testowej Marine, dywizjonu VMX-1 stacjonującego w bazie Edwards. Wykorzystanie danych zewnętrznych do likwidacji zagrożeń pozwala na pełne spożytkowanie zasięgu pocisków SM-6, niedostępne z powodu horyzontu dla systemów okrętowych. Wykorzystanie F-35B pozwala na powszechniejsze skuteczne stosowanie NIFC-CA, zaawansowanych E-2D marynarka nie posiada wcale tak dużo.

fot. LM
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów