Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-12-16 07:04:08

Test przeciwrakietowy Aegis Baseline 9.C1 oraz SM-6 Dual I

     14 grudnia u wybrzeży Hawajów miał miejsce test systemu przeciwrakietowego Aegis, oznaczony jako FTM-27. Według informacji przekazanych przez amerykańską agencję MDA, w trakcie próby zestrzelono cel symulujący „złożony pocisk balistyczny średniego zasięgu”. Przypominam, że wg. nomenklatury MDA, pocisk MRBM charakteryzuje się zasięgiem 1000-3000 km. W trakcie próby rakietowej USS John Paul Jones, wyposażony w najnowszą wersję systemu Aegis – Baseline 9.C1, wystrzelił salwę 2 pocisków SM-6 Dual I.

   Próba ta, była potwierdzeniem zdolności systemu Aegis do prowadzenia obrony w terminalnej fazie lotu wrogich pocisków balistycznych, już we wnętrzu atmosfery. Do niedawna w tym celu US Navy mogła wykorzystywać pociski SM-2 Block IV, które jednak nie dysponowały zadowalającymi parametrami. Ponadto US Navy dysponowała zapasem jedynie około 70 sztuk tych pocisków (a należy odliczyć pociski zużyte w trakcie testów), których resursy nieuchronnie zbliżały się ku końcowi. 


   Jedną z nowości było wykorzystanie pocisków SM-6 Dual I, które mają stać się podstawowym orężem amerykańskich okrętów Aegis. Będą one odpowiedzialne za niszczenie takich zagrożeń jak: pociski balistyczne w fazie terminalnej, pociski manewrujące, samoloty i śmigłowce, okręty nawodne czy niektóre cele lądowe. Zdolność do niszczenia ostatnich 2 typów celów należy jednak potraktować, jako uzupełnienie funkcji przeciwlotniczych.

 

Część pocisku MRBM T3C2 wyposażona w głowicę MBRV-5. Cała głowica okryta jest maskownicą, która nie pozwala na dokładną ocenę jej konstrukcji.

   Najciekawszy jest jednak scenariusz testu FTM-27. Nie są znane bliższe szczegóły jego przebiegu, jednakże z dokumentów budżetowych FY2016 oraz FY2017 można dowiedzieć się o pozyskaniu 2 pocisków celów oznaczanych jako MRBM Type 3 Configuration 2. Miały być one wykorzystane do testowania obrony terminalnej systemu Aegis. 


   W tym roku, 17 maja miało miejsce wykorzystanie pierwszego takiego celu w trakcie próby FTX-21. Była to symulacja użycia systemu Aegis w obronie endoatmosferycznej. Jej głównym założeniem było zweryfikowanie zdolności systemu do śledzenia celu MRBM w trakcie wejścia w atmosferę oraz w jej wnętrzu, jak również zasymulowanie użycia własnego uzbrojenia.

 

Pocisk MRBM T3C2 przed wystrzeleniem z tere nów bazy Pacific Missile Range Facility.

   Test FTM-27 jest zatem naturalnym rozwinięciem poprzedniego testu i z bardzo dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać użycie kolejnego celu MRBM Type 3 Configuration 2 (MRBM T3 C2).

   Dlaczego jest to takie ważne? Pociski MRBM T3 C2 mają za zadanie wiernie odwzorować funkcjonowanie przeciwokrętowych pocisków balistycznych średniego zasięgu, takich jak chińskie DF-21D.


   W tym celu oba MRBM T3C2 zostały w ostatnich testach wyposażone w głowice manewrujace MRBV-5 (Modified Ballistic Re-entry Vehicle-5). Tandem separującego pocisku MRBM T3C2 i MRBV-5 jest w stanie replikować użycie wabiów oraz innych środków pozorujących, jest też w stanie wiernie replikować wszelkie manewry przeprowadzane przez głowice w trakcie wejścia w atmosferę.

Film z testu FTX-21 przedstawiający odpalenie oraz lot celu MRBM T3C2. Źródło: MDA


Film z grudniowego testu FTM-27 przedstawiający start pocisków SM-6 Dual I z pokładu USS John Paul Jones

(MN)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Z dniem 1 grudnia 1962 roku, na podstawie rozkazu dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego (nr 013/Org z dnia 7 listopada tego samego roku) powołano g...

więcej polecanych artykułów