Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-10 16:47:06

Utracony izraelski F-16

     Około godziny 6 rano czasu lokalnego w rejonie izraelskiego kibucu Harduf rozbił się dwumiejscowy samolot bojowy F-16. Bezpośrednim sprawcą miała być syryjska obrona powietrzna – wedle obecnych informacji maszyna została zestrzelona.


 Przed zderzeniem z ziemią obaj członkowie załogi F-16 katapultowali się, po czym podjęci zostali przez śmigłowiec UH-60 i przetransportowani do szpitala w Hajfie. Stan jednego z nich określany jest jako poważny.

 Wszystko zacząć się miało około godziny 4 rano czasu lokalnego, gdy izraelski system dozoru przestrzeni powietrznej odnotował jej naruszenie ze strony Syrii. Powietrzny bezzałogowiec został zestrzelony w pobliżu granicy z Jordanią przez wysłany w tym celu śmigłowiec AH-64 Apache. Izraelczycy identyfikują BSP jako irański. W odpowiedzi do irańskiej infiltracji wysłano izraelskie lotnictwo wojskowe. Między innymi atakowano bazę sił powietrznych Tiyas (okolice Palmiry). Izraelskie wojsko atakowane obiekty identyfikowało jako trzy baterie obrony powietrznej, wyrzutnię bezzałogowców, stanowisko dowodzenia i obsługi BSP. Łącznie zaatakować miano dwanaście celów w ramach dwóch fal uderzeniowych. Na miejscu, ale i generalnie nad Syrią, napotkano silny ogień z ziemi, w tym z użyciem pocisków przeciwlotniczych. Według rzecznika izraelskiej armii, ppłk Jonathana Concirus, w stronę maszyn IDF odpalono 15-20 syryjskich pocisków przeciwlotniczych. Żaden jednak nie trafił myśliwców. Nie jest zatem znany bezpośredni powód utraty F-16, tym bardziej że spadł już w północnym Izraelu, pomiędzy Nazaret i Hajfą. Jeżeli został jednak zestrzelony, będzie to pierwsza tego typu strata izraelskiego lotnictwa wojskowego od 1982 roku i czasów interwencji w Libanie. Brak również wiarygodnych informacji o konkretnym typie izraelskiego myśliwca, chociaż najczęściej mowa o F-16I Sufa, potwierdzać to może także charakter misji, czyli rajdu powietrznego w głąb terytorium (i systemu obrony powietrznej) Syrii.

  Strata samolotu bojowego jest symboliczna, dużo większą uwagę przykuwać powinny następstwa tego wydarzenia. W Izraelu trwają konsultacje wojska i władz cywilnych, Teheran zapowiedział, że to koniec bezkarności izraelskich ataków lotniczych w Syrii. Nieoficjalnie mowa także o włączeniu się do gry Rosjan, mających łagodzić potencjalny konflikt. 

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Sieciocentryczność - optymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału

Sieciocentryczność - optymalizacja wykorzystania posiadanego potencjału

Pozyskanie przez Siły Zbrojne RP zintegrowanego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IBCS (Integrated Battle Command System) wraz z element...

więcej polecanych artykułów