Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-09-19 10:40:12

Boeing T-X z oficjalnym oznaczeniem T-7A Red Hawk

     16 września br. pełniący obowiązki Sekretarza Sil Powietrznych USA Matthew Donovan poinformował o nadaniu oficjalnego oznaczenia nowemu samolotowi szkolenia zaawansowanego wybranemu w ramach programu T-X. Opracowana przez Boeinga, we współpracy z Saab maszyna otrzymała oznaczenie T-7A Red Hawk. Do ogłoszenia nazwy doszło w czasie konferencji Stowarzyszenia Sił Powietrznych odbywającej się w National Harbor.

Opracowany przez Boeing i Saab samolot szkolenia zaawansowanego wybrany przez USAF w ramach konkursu T-X otrzymał oficjalną nazwę T-7A Red Hawk. Grafika: USAF

   Wybrana nazwa nawiązuje do historii i tradycji 332. Grupy Myśliwskiej USAAF, a w szególności stanowiącego jej zalążek 99. Dywizjonu Pościgowego (następnie przemianowanego na 99. Dywizjon Myśliwski), który został wprost wymieniony w czasie ogłoszenia nazwy T-7A Red Hawk. Wspomniana jednostka, popularnie znana jako Tuskegee Airmen, była pierwszą w USAAF, której personel stanowili czarnoskórzy piloci i mechanicy. Nazwa Red Hawk nawiązuje do malowanych na czerwono części ogonowych samolotów Tuskegee Airmen.

   Pierwsze seryjne egzemplarze T-7A mają trafić do bazy Randolph w Teksasie w 2023 roku. We wspomniane samoloty zostaną wyposażone również jednostki z baz Columbus, Laughlin, Sheppard i Vance.

   Zainteresowanych historią programu T-X zapraszamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym wcześniej w portalu Dziennik Zbrojny. 

(MG)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Historia rakiety przeciwokrętowej Sea Killer rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Contraves Italiana SpA, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pr...

więcej polecanych artykułów