Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-04-21 13:05:28

Marokańskie F-16 z przeciwokrętowymi Harpoon

     Amerykańska agencja ds. współpracy obronnej z zagranicą (DSCA) poinformowała 14 kwietnia br. o notyfikacji do Kongresu na ewentualną sprzedaż do Maroka pocisków przeciwokrętowych AGM-84L Harpoon Block II. Uzbrojenie przeznaczone jest do przenoszenie przez marokańskie F-16.


  Mowa o 10 odpalanych ze statków powietrznych pociskach o wartości szacunkowej 62 mln USD. Kwota zawiera także dodatkowe elementy jak kontenery na pociski, części zamienne, dokumentację i szkolenie personelu nabywcy. Transakcja byłaby oczywiście zrealizowana jako międzyrządowe porozumienie w ramach programu FMS. AGM-84L będą wykorzystywane przez marokańskie F-16, jak tłumaczy w komunikacie DCSA, wspomogą utrzymanie bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych. Transakcja ciągle ma oczywiście charakter potencjalny. Co ciekawe, nabywca zwrócił uwagę na możliwość offsetu, i jak odnotowują urzędnicy z DSCA, ta kwestia będzie przedmiotem rozmów pomiędzy głównym wykonawcą zlecenia (Boeing) a użytkownikiem.

  Warto odnotować, że dzień wcześniej, 13 kwietnia, podobnej treści komunikat dotyczył Indii. Zapytanie miało opiewać także na 10 pocisków AGM-84L Harpoon Block II. Pakiet jest zbliżony, dodatkowo obejmował dostawę uzbrojenia do użytkownika ze strony amerykańskiej. Co ciekawe, wartość umowy wyceniona przez DSCA to 92 mln USD. Jeżeli porozumienie dojdzie do skutku, nabyte pociski wejdą w skład arsenału kupionych przez Indie morskich samolotów patrolowych Boeing P-8I.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów