Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-21 15:00:02

Indonezja zainteresowana austriackimi Eurofighterami

     Austriackie ministerstwo obrony potwierdziło zainteresowanie zakupem używanych przez siły powietrzne tego kraju samolotów Eurofighter EF2000 przez Indonezję. List w tej sprawie, adresowany do minister obrony Austrii Klaudii Tanner, został wystosowany przez Prabowo Subianto, ministra obrony Indonezji.

   

Dość niezpodziewanie zainteresowanie odkupieniem austriackich Eurofighterów wyraziła indonezja. Pierwsze informacje na ten temat zostały przekazane przez indonezyjską prasę. Fot. Michał Gajzler   

   Strona indonezyjska proponuje rozpoczęcie negocjacji w sprawie odkupu 15 samolotów. Samo zainteresowanie zakupem maszyn należących do Tranche 1 jest zaskakujące z kilku powodów. Po pierwsze są one samolotami czysto myśliwskimi, po drugie możliwości ich modernizacji są w praktyce bardzo ograniczone. Co więcej, byłby to kolejny typ samolotu podobnej klasy eksploatowany przez Indonezyjskie Siły Powietrzne (Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Udara), po F-16A/B/C/D, Su-27SKM, Su-30MK2. Chociaż kontrakt nie jest podpisany, przynajmniej teoretycznie zamierza również zakupić partię Su-35.  Według niektórych spekulacji zwłoka może być następstwem obaw o nałożenie amerykańskich sankcji w odpowiedzi na transakcję z Rosją.

   Dodatkowo jeszcze na początku lipca austriackie ministerstwo obrony deklarowało, że Eurofightery, których pozyskaniu, jak i eksploatacji towarzyszyło dużo kontrowersji, mają pozostać w służbie ze względu na "zbyt wysokie koszty rozwiązania umowy z Airbusem". W tym ostatnim przypadku nie podano jednak dalszych szczegółów. Można jednak przypuszczać, że sprzedaż samolotów prawdopodobnie pozwoliłaby na uniknięcie wspomnianych wydatków. 

Red.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu 212A

Okręty podwodne typu 212A

Geneza okrętów podwodnych typu 212A jest stosunkowo odległa, albowiem sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1972 roku doszło do zawarcia porozumi...

więcej polecanych artykułów