Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-31 07:13:39

F-15EX następcą F-15E?

     USAF rozważa zastąpienie starzejących się F-15E nowymi F-15EX. Takie, mimo wszystko nieco zaskakujące doniesienia, przynosi Air Force Magazine. Biorąc pod uwagę rozmiary obecnej floty uderzeniowych F-15E mogłoby w tym przypadku chodzić o zakup nawet 218 egzemplarzy F-15EX. Taki ruch mógłby zwiększyć łączną liczbę F-15EX zamawianych na potrzeby USAF do nawet ponad 400 egzemplarzy.

USAF ma rozważać zakup F-15EX nie tylko w celu zastąpienia F-15C/D, ale również F-15E. Grafika: Boeing   

   Co ciekawe, pomysł zastąpienia F-15E przez F-15EX nie jest nowy. Po raz pierwszy miał się pojawić w dokumentach budżetowych z 2018 roku. Te ostatnie (konkretnie "F-15EX Justification and Approval") zostały jednak upublicznione dopiero w ostatnich tygodniach. Wspomniany dokument zawiera również szacunki dotyczące oszczędności, jakie miałby przynieść realizowany już zakup F-15EX w miejsce F-15C/D. W opinii USAF kwota ta szacowana jest na 3 mld USD. Odniesieniem jest tu sytuacja, w której F-15C/D miałyby być zastąpione przez F-35. Źródłem oszczędności miałyby być mniejsze wydatki na modernizację baz oraz niższe koszty wsparcia. W praktyce oznaczałoby to wykorzystanie istniejącej infrastruktury oraz bazy serwisowej etc.

F-15EX, jako następca myśliwców F-15C/D, przedstawiony został w artykule w portalu Dziennik Zbrojny

(MG)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jaśmin też dla zarządzania kryzysowego

Jaśmin też dla zarządzania kryzysowego

Zarządzanie kryzysowe jest jedną z istotniejszych aktywności służb państwowych prowadzących działania z zakresu ochrony ludności i mienia. Chociaż ...

więcej polecanych artykułów