Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-21 14:46:16

Bojowy Super 530 w dostawie dla Draken International

     Dość niecodzienna sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu na terenie portu lotniczego Lakeland Linder na Florydzie. Pracownicy mającej tam siedzibę firmy Draken International, w czasie prowadzonej inspekcji otrzymywanych dostaw, odkryli bowiem bojowy pocisk powietrz-powietrze Super 530. Doprowadziło to do częściowej ewakuacji portu lotniczego. Pocisk został ostatecznie zabezpieczony przez personel 6th Civil Engineer Squadron Explosive Ordnance Disposal z bazy MacDill, a następnie przetransportowany na jej teren i zabezpieczony. Ostatecznie ma zostać poddany neutralizacji.

Odnaleziony w Lakeland pocisk Super 530 przygotowywany do transportu do bazy MacDill. Fot. MacDill AFB/USAF

   Naprowadzany półaktywnie radarowo pocisk powietrze-powietrze Super 530 miał zostać odnaleziony w jednym z kontenerów cargo wraz z elementami samolotu. O ile lokalne media donoszące o zdarzeniu pomijają ten fakt, to w praktyce wiadomo, że chodzi w tym przypadku o jeden z zakupionych przez Draken International używanych samolotów Dassault Mirage F1. 

   Draken International jest jedną z szerzej znanych firm agresorskich. Założona w 2012 roku firma ma swoją główną siedzibę w Lakeland na Florydzie. Obecnie dysponuje ona jedną z większych prywatnych flot maszyn wykorzystywanych do szkolenia w zakresie walki powietrznej oraz kontrolerów naprowadzania. Flota Draken International składa się m.in. z kilkunastu egzemplarzy A-4K oraz A-4N, a także TA-4K, 21 L-159E, 5 L-39, a także 20 egzemplarzy samolotów Mirage F1M oraz 2 Mirage F1B, oraz 9 egzemplarzy samolotów Atlas Cheetah C i trzech Atlas Cheetah D.

   Na początku kwietnia 2020 roku firma Draken International poinformowała również o rozpoczęciu dostaw pierwszych egzemplarzy Mirage F1 odkupionych od Królewskich Jordańskich Sił Powietrznych. Pierwszą z dostarczonych maszyn był dwumiejscowy Mirage F1DJ, mający zresztą bogatą historie służby. Maszyna eksploatowana była bowiem wcześniej przez siły powietrzne Kataru, Hiszpanii i Jordanii. W kolejnych tygodniach bieżącego roku pojawiły się doniesienia o dostawie kolejnego samolotu, tym razem w wersji Mirage F1CJ. Jak narazie nie jest znana całkowita liczba maszyn odkupionych od Jordanii. Niemniej, to najprawdopodobniej z właśnie z eks-jordańskimi Mirage'ami F1 na Florydę trafił pocisk Super 530 odnaleziony w Lakeland. Teoretycznie pocisk mógł trafić do Lakeland również z eks-hiszpańskimi Mirage'ami. Więcej światła na pochodzenie pocisku rzucić może zapewne analiza numerów seryjnych pocisku, oraz dokumentacji przewozowej. Jak narazie jednak nie przekazano więcej informacji na ten temat. 

(MG)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bałtyk a działania bojowe

Bałtyk a działania bojowe

Artykuł poniższy prezentuje wpływ warunków naturalnych występujących na akwenie Morza Bałtyckiego na działania bojowe, według poglądów NATO z I poł...

więcej polecanych artykułów