Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-05-04 21:06:53

Su-30MKI odpala ASTRA

     4 maja br. doszło do pierwszego odpalenia kierowanego pocisku rakietowego średniego zasięgu ASTRA z wielozadaniowego samolotu bojowego Su-30MKI należącego do indyjskiego lotnictwa wojskowego.

Su-30MKI odpala pocisk ASTRA - fot. DRDO

  Opracowywany przez DRDO pociski ASTRA jest przeznaczony do zwalczania celów latających odległych od nosiciela o 80-100 km. Majowy test był pierwszym zrealizowanym z samolotu. Prace nad pociskiem rozpoczęto na przełomie wieków, a także pierwszym tego typu projektem realizowanym przez przemysł hinduski. Ma to być standardowy typ pociski "powietrze-powietrze" tej klasy w hinduskim lotnictwie, w przyszłości planuje się opracować drugą wersję (Mk2), charakteryzującą się zasięgiem do 150 km.

  Obecnie hinduskie lotnictwo używa kilku typów kierowanych pocisków rakietowych "powietrze-powietrze" średniego zasięgu. Są to: rosyjski R-77 czy francuski Super 530. W przyszłości ASTRA ma trafić do uzbrojenia wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30MKI, MiG-29, Mirage 2000, Sea Harrier oraz (być może) Dassault Rafale.

(ŁP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów