Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-07-10 08:52:09

Dziewięć amerykańskich okrętów w Zatoce Perskiej

     Kryzys bezpieczeństwa jaki trwa, a nawet nasila się, w Iraku spowodował, że Amerykanie chociaż odżegnują się od aktywnego w nim udziału mobilizują coraz większe siły w rejonie Zatoki Perskiej. W rejonie obecnych jest już dziewięć okrętów US Navy, w tym trzy desantowe.

USS Bataan to taki "mały" lotniskowiec (40 tys. ton). Uniwersalna jednostka z oddziałami desantowymi, wsparciem lotniczym i rozbudowanym zapleczem medycznym dla kilkuset osób. fot. strona internetowa USS Bataan

   Ostatnim okrętem o którym wiadomo, że dołączył do zgrupowania jest uniwersalny okręt desantowy USS Bataan (LHD-5) posiadający na swoim pokładzie Marines z 22nd Marine Expeditionary Unit (batalionowa grupa bojowa z m.in. transporterami kołowymi), statki powietrzne (śmigłowce AH-1Z, UH-1Y, MH-53, pionowzloty MV-22 Osprey) oraz poduszkowce transportowe LCAC.

   Potencjał desantowy lub w zależności od zadań humanitarno-ewakuacyjny, stanowią jeszcze dwie jednostki desantowe: USS Mesa Verde oraz USS Gunston Hall. Możliwości uderzeniowe zapewnia lotniskowcowa grupa bojowa skupiona wokół lotniskowca USS George H.W. Bush oraz niszczycieli USS Truxtun i USS Arleigh Burke.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów