Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-03-10 13:58:56

Kobieta dowódcą japońskiego niszczyciela rakietowego

     Dzień Kobiet już za nami, ale nie sposób nie wspomnieć święta wydarzeniem z japońskiej floty. 29 lutego br. w bazie Jokosuka, 44-letnia komandor Miho Otani stała się pierwszą kobietą-dowódcą japońskiego niszczyciela rakietowego Yamagiri (DD-152, typ Asagiri).


   Ostatnim miejscem służby pani komandor, od 2013 roku, było dowodzenie okrętem szkolnym Shimayuki (dawny niszczyciel Hatsuyuki). Jest jedną z 2400 kobiet, służących w liczącej 42 tysiące marynarce wojennej Japonii.

   Yamagiri wcielony został do służby w 1989 roku, od 2004 roku był jednostką szkolną, status operacyjny i numer DD-152 przywrócono w 2011 roku. W sumie powstało 8 takich okrętów, jak na dzisiejsze standardy reprezentujących raczej skromne rozmiary, ich wyporność to 3500 ton, podstawowe uzbrojenie stanowi armat 76 mm, 2 zestawy artyleryjskie Phalanx, wyrzunia Mk 29 z pociskami przeciwlotniczymi Sea Sparrow i 2 poczwórne wyrzutnie pocisków kierowanych Harpoon.

(MC)

fot. Morskie Siły Samoobrony Japonii
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Historia rakiety przeciwokrętowej Sea Killer rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Contraves Italiana SpA, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pr...

więcej polecanych artykułów