Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-04-05 04:19:15

Nowe hełmy na głowach spadochroniarzy

     6 Brygada Powietrznodesantowa rozpoczęła wyposażanie swoich pododdziałów w nowy typ hełmu kompozytowego dostosowanego do wykonywania skoków spadochronowych typu HA-03.


  Brygada otrzymała ponad 3000 sztuk co oznacza, że każdy spadochroniarz otrzyma nowy hełm. Od początku ubiegłego tygodnia HA-03 trafiają na głowy żołnierzy pododdziałów. Wykonano w nich także pierwsze skoki spadochronowe z obu podstawowych samolotów transportowych używanych w Wojsku Polskim – CASA C-295 i C-130 Herkules.

  Wprowadzenie nowego modelu środka ochrony głowy spadochroniarzy oznacza także, że stopniowo wycofywane będą obecnie używane hełmy spadochronowe wz. 63. Były one używane przez w wojsku przez jednostki prowadzące szkolenie spadochronowe nieprzerwanie od lat sześćdziesiątych.

  Hełm HA-03 przeznaczony jest do ochrony głowy żołnierza w warunkach bojowych przed bezpośrednimi uderzeniami odłamkami i niektórymi pociskami broni strzeleckiej, skutkami uderzeń niebezpiecznymi przedmiotami oraz przed urazami podczas wykonywania zadań wynikających ze specyfiki działania wojsk powietrznodesantowych.

  Wyposażonie w nowoczesną uprząż mocującą, która w połączeniu z zestawem poduszek amortyzująco-rozmiarowych umożliwia dostosowanie hełmu HA-03 do rodzaju wykonywanego zadania, potrzeb w zakresie montażu wyposażenia dodatkowego przenoszonego pod nim (ochronniki słuchu, kominiarki, czapki, słuchawkowe zestawy nagłowne radiostacji, maski przeciwgazowe) a wreszcie osobistych upodobań żołnierza.


  Dodatkowo nowe hełmy wyposażone są w dwie szyny akcesoryjne oraz uchwyt noktowizora co znacznie zwiększa jego funkcjonalność oraz uelastycznia konfigurowanie wyposażenia do wykonywania zadania. Za ich pomocą można w łatwy sposób zamontować na hełmie wyposażenie dodatkowe jak na przykład gogle noktowizyjne, dodatkowe źródła światła i wiele innych elementów sprzętu.

  Każdy hełm wyposażony jest w trzy rodzaje pokrowców w kamuflażu typu Pantera, Pustynna Pantera oraz wersję do użytkowania w warunkach zimowych z naszytymi szlufki do osadzania elementów maskujących. Pokrowce mają wycięcia na czołowe gniazdo montażowe i boczne szyny montażowe ale także umożliwiają ich osłonięcie zrolowanymi elementami w czasie wykonywania skoku spadochronowego tak aby nie mogły o nie zaczepić linki spadochronu.

kpt. Marcin Gil (6. Brygada Powietrznodesantowa)

Zdjęcia: Mariusz Bieniek, Krzysztof Kafara

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów