Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-03-29 13:15:06

Kanadyjscy pancerniacy w Świętoszowie

     Przez cały miniony tydzień żołnierze 1. batalionu czołgów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) szkolili się wspólnie z kolegami z Kanady, również czołgistami z pułku pancernego Lord Strathcona’s Horse (LdSH).


  Wizyta rozpoczęła się od zapoznania z tradycjami i historią brygady w Sali Tradycji, gdzie z Kanadyjczykami spotkał się dowódca 10BKPanc generał brygady Maciej Jabłoński.

  Program jednoczesnego szkolenia był bardzo intensywny – obejmował między innymi wizytację obiektów szkoleniowych jednostki, w tym m.in. symulatora pola walki Śnieżnik i Ośrodka Szkolenia Leopard. W tym ostatnim gości powitał komendant ośrodka major Krzysztof Kacperek. Strathconas mieli okazję sprawdzenia swoich umiejętności na symulatorze AGPT, znajdującym się na wyposażeniu Ośrodka Szkolenia Leopard. Wzięli udział w programowym szkoleniu pancerniaków 1. batalionu czołgów, które obejmowało zajęcia dla drużyn, załóg i plutonów batalionu czołgów.

   W czasie wizyty pancerniacy porównywali procedury obowiązujące w obu krajach i wymieniali doświadczenia. Jako, że Lord Strathcona’s Horse jest jedynym pododdziałem, którego szwadrony pełniły w Afganistanie służbę na czołgach, to żołnierze 10BKPanc mieli niecodzienną okazję wysłuchania opinii oraz udziału w dyskusji na temat użycia czołgów Leopard w tamtym rejonie.

  Delegacja żołnierzy z elitarnego, kanadyjskiego pułku pancernego gościła w Świętoszowie już po raz czwarty. Po raz pierwszy Kanadyjczycy odwiedzili 10BKPanc w grudniu 2008 roku, po raz drugi, w sierpniu 2010 roku, natomiast w 2012 roku kanadyjscy Królewscy Konni odwiedzili Świętoszów wraz ze swoim dowódcą podpułkownikiem Paulem J. Peytonem.

  Podczas wizyty w Świętoszowie Strats nie tylko się szkolili. Zapewniono im również możliwość zwiedzania Biblioteki Poaugustiańskiej, Obozu Stalag LUFT III, miasta Żagań. Mieli okazję poznać skrawek polskiej tradycji – wzięli udział w spotkaniu  zorganizowanym z okazji Świąt Wielkanocnych, podczas którego podzielili się z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej wielkanocnym jajkiem.

***

  Lord Strathcona’s Horse (Royal Canadians) (LdSH [RC]) Jest regularnym pułkiem Armii Kanady. Obecnie stacjonuje w Edmonton, Alberta. Jest częścią Wojsk Lądowych Zachód 1 Kanadyjskiej Zmechanizowanej Grupy Brygadowej (Brygady). Żołnierze tego pułku nazywani są Strathconas lub krócej Strats. Pułk obecnie składa się z dowództwa i czterech szwadronów: A,B, Rozp. i Dowodzenia. We wrześniu 2006 szwadron B pełnił misję w Afganistanie na czołgach Leopard 2 i był to pierwszy natowski kontyngent na czołgach. Głównym sprzętem LdSH są czołgi Leopard oraz pojazdy rozpoznawcze Coyote. Po zmianach w doktrynie wojennej Kanady na początku 2000 roku, gdzie operacje z użyciem wojsk pancernych skierowano na operacje piechocińskie, LdSH było jedynym regularnym pancernym pułkiem.

kpt. Adriana Wołyńska (10.BKPanc)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów