Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-11-24 17:37:27

Śmigłowcowe młot i kowadło

     Odpowiedź na pierwszy list Sikorsky Aircraft Corporation, grożący bojkotem polskiego przetargu na 70 śmigłowców wielozadaniowych, spotkał się z odpowiedzią MON w ciągu kilkudziesięciu godzin. Drugi list, tym razem tyczące się przedłużenia terminu na składanie oferty, niczym wyniki wyborów samorządowych, przez ponad tydzień nie mógł znaleźć swojego oficjalnego wyjaśnienia. Nic dziwnego, każda decyzja resortu obrony spotka się z krytyką.

 Nie będzie dobrze, jeżeli kierownictwo MON (po niezbędnych konsultacjach) zdecyduje się na sugerowane przez SAC przedłużenie terminu na składanie ofert śmigłowcowych. MON ustami swojego kierownictwa czy rzecznika prasowego informował, że termin 28 listopada, przesuwany już i tak o dwa miesiące (nieoficjalnie wiadomo, że na wniosek m.in. SAC i AgustaWestland), będzie ostateczny. Przetarg i tak już swoje trwa, niezbędne są decyzje. Ludzie oczekują przecież widocznych znaków, że modernizacja idzie do przodu. Stanowczość wypowiedzi mogła zaskakiwać, ale zmiana tamtych deklaracji zaskoczy ponownie. Okazuje się, że decyzje w MON są jak chorągiewka na wietrze i w praktyce niewiele znaczą.

 Nie będzie dobrze, jeżeli kierownictwo MON (po niezbędnych konsultacjach) nie zdecyduje się na sugerowane przez SAC przedłużenie terminu na składanie ofert śmigłowcowych. Jak resort obrony, dla podbudowy własnego ego, pokazania kto tu rządzi, może zapomnieć o lokalnym środowisku stworzonym wokół PZL Mielec i zakładów kooperujących? Wielomilionowej inwestycji, źródle utrzymania dla setek, jeżeli nie tysięcy rodzin. Głoszony przez MON drugi cel strategiczny w postaci rozwoju gospodarczego, nie może przecież polegać na tym, że to co już nowoczesne i budowane przez lata ma być pominięte i w końcu marginalizowane.

 Tak jak Państwowa Komisja Wyborcza w końcu zliczyła wszystkie głosy, tak i MON zabierze głos. Jaki on nie będzie, nie zadowoli bardzo poważnej grupy.

Mariusz Cielma
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów