Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-11-19 17:07:27

Ładunki i zapory minowe z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej

     W piątek, 16 listopada Prezydent RP podpisał ratyfikację Konwencji o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu. Po ratyfikowaniu układu i jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, co nastąpi w najbliższych tygodniach, będzie on stanowić część krajowego porządku prawnego, co oznacza bezwzględny nakaz wyeliminowania klasycznych min z arsenału Wojska Polskiego.

Sterowany Ładunek Wybuchowy Szerokiego Rażenia.

   Zakaz stosowania min przeciwpiechotnych wynika z wyżej wymienionego Traktatu Ottawskiego, sporządzonego w Oslo 18 września 1997 roku (wyłożonego do podpisu w Ottawie 3-4 grudnia 1997 roku), który zobowiązuje poszczególnych sygnatariuszy do nieużywania i nieprodukowania min przeciwpiechotnych, wyposażonych w urządzenia przeciwmanipulacyjne, a także do zniszczenia posiadanych zapasów tego rodzaju ładunków. Polska jest sygnatariuszem konwencji od czasu jej sporządzenia, ale dopiero teraz ją ratyfikowała. Układ wejdzie w życie w stosunku do Polski pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie złożenia dokumentu ratyfikacji depozytariuszowi Konwencji.

   Aby zabezpieczyć się przed osłabieniem możliwości obronnych a jednocześnie spełnić wymogi traktatu, Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło m.in. Wojskowemu Instytutowi Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu opracowanie alternatywnych, nowoczesnych rozwiązań zapór minowych do zwalczania sił żywych. Prace realizowano w latach 2007-2011 – w ramach tematu Jarzębina opracowano m.in. zdalnie sterowaną przeciwpiechotną zaporę minową Jarzębina-S, która jest kontrolowana zdalnie przez operatora. Jest to zasadnicza cecha systemu i jednocześnie zaleta – układ jest cały czas nadzorowany przez operatora i to człowiek podejmuje decyzję o odpaleniu ładunków, np. w przypadku zignorowania znaków i sygnałów ostrzegających o istnieniu zapory i odstraszających intruzów. Same ładunki nie zawierają zapalników (kontaktowych lub niekontaktowych), ani układów przeciwmanipulacyjnych, co oznacza, że spełniają postanowienia Traktatu Ottawskiego.

Czujnik systemu SŁW. 

   System Sterowanych Ładunków Wybuchowych (SSŁW) Jarzębina-S przeznaczony jest do kontrolowanego rażenia siły żywej oraz osłony przeciwpancernych zapór minowych. Cały zestaw obejmuje:

  • 18 sztuk Sterowanych Ładunków Wybuchowych Wąskiego Rażenia (SŁW/WR) ,

  • 18 sztuk Sterowanych Ładunków Wybuchowych Szerokiego Rażenia (SŁW/SR),

  • 18 sztuk układów zapalnikowych,

  • środki ostrzegania i odstraszania (tablice, znaki świetlne, dźwiękowe),

  • sterownicę układu,

  • środki nadzorowania i łączności,

  • wyposażenie eksploatacyjne (skrzynie, narzędzia).

    Komplet SSŁW pozwala na ustawienie zapory o polu rażenia szerokości 45 m i wysokości 3 m, zabezpieczonych przed przypadkowym naruszeniem przez umieszczone na kierunku podejścia głośniki, lampy ostrzegawcze i środki pirotechniczne (np. dymne, hukowo-błyskowe).

 

Kierowana Mina Przeciwpancerna.

   SSŁW nie jest jedynym systemem minowym opracowanym przez WITI w ramach projektu Jarzębina. Drugim jest System Kierowanych Min Przeciwpancernych (SKMP) Jarzębina-K, przeznaczony do budowania zapór inżynieryjnych, składających się m.in. z min przeciwpancernych, uniemożliwiających poruszanie się wojsk przeciwnika wyposażonych w pojazdy. Został opracowany w tym samym czasie co SSŁW, na zamówienie wojska, przez WITI przy współpracy Vigo Systems S.A. z Ożarowa Mazowieckiego. Zadaniem SKMP jest zwalczanie znajdujących się w polu rażenia min pojazdów opancerzonych, kołowych i gąsienicowych. Skuteczność rażenia min pozwala na zniszczenie lub uszkodzenie wozów uniemożliwiające ich dalsze poruszanie się i działania. SKMP umożliwia ustawienie w terenie układu kierowanych min przeciwpancernych wraz z czujnikami. W skład zestawu wchodzą: przeciwburtowe miny przeciwpancerne KMP (maksymalnie do 21 sztuk), sterownica, środki nadzorowania i łączności oraz wyposażenie dodatkowe. Pojazdy przeciwnika są wykrywane za pomocą czujników akustycznych i sejsmicznych ustawianych w pobliżu dróg ich poruszania się. KMP mają ładunek rażący w postaci formowanego wybuchowo penetratora EFP. Po identyfikacji celu następuje automatyczne uzbrojenie miny i wycelowanie przy pomocy czujnika akustycznego. Zapalnik miny jest wzbudzany poprzez czujnik termalny opracowany przez Vigo Systems.

Charakterystyka SKMP i SSŁW:

 

SSŁW

SKMP

Liczba ładunków wybuchowych/min ppanc. [szt.]

18+18

21

Szerokość i wysokość pasa zapory/krok minowania [m]

45x3

70-100

Przebijalność pancerza [mm stali RHA]

-

>100

Zasięg rażenia [m]

100

>80

Układ sterowania systemem

Radiowy

Radiowy

Sterowany Ładunek Wybuchowy Wąskiego Rażenia. Wszystkie fot. Tomasz Kwasek.

   System czujników, układ sterowania, jak i same miny (ładunki) są przechowywane i przewożone w skrzyniach. Oba typy zapór są kontrolowane zdalnie poprzez kodowane łącze radiowe. Systemy SKMP i SSŁW pozwalają na ustawianie zapór aktywnych ciągle (czas pozostawania w gotowości zależy od pojemności źródeł zasilania) w dowolnych warunkach terenowych, klimatycznych i pogodowych.

(Red.)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów