Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-06-13 16:02:01

Aviatická Pout’ 2012 – Pardubice

     Tradycyjnie w pierwszy weekend czerwca odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych organizowanych w czeskich Pardubicach. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były walki powietrzne, a właściwie ich przebieg, w ponad stuletniej historii lotnictwa. Dodatkowo organizatorzy wykorzystali okazję do uświetnienia 100. rocznicy narodzin zmarłego w 2006 roku gen. Františka Fajtla. Podobnie jak w latach ubiegłych, pokazy w powietrzu w dużej mierze połączone były z inscenizacjami walk na ziemi organizowanymi przez grupy rekonstrukcji historycznej. Te ostatnie wystawiły zresztą dość pokaźną kolekcję zabytkowych pojazdów wojskowych. Stąd też nie tylko miłośnicy lotnictwa mogli znaleźć coś ciekawego dla siebie.

   Główny akcent imprezy położony był jednak, jak zwykle, na część lotniczą. Prócz pokazów współczesnych maszyn wojskowych, w tym roku mniej licznych niż miało to miejsce w latach ubiegłych, z powodu braku solowych występów czeskich myśliwców JAS-39 Gripen oraz śmigłowców Mi-24/Mi-35, odwiedzający pardubickie lotnisko mieli okazję obserwować nieprzeciętne pokazy czeskich pilotów akrobacyjnych na samolotach Extra 300SR (Martin Šonka), Extra 300SC (Petr Kopfstein) oraz Sbach 300 (Marek Hyka), grupy akrobacyjnej The Flying Bulls (którą niedawno mogliśmy oglądać w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego), licznych lokalnie produkowanych Zlinów, a w końcu (a może przede wszystkim) zabytkowych maszyn z okresu II wojny światowej. Nie zabrakło również nieco młodszych „oldtimerów” w postaci samolotu Aero Vodochody L-29 Delfin czy pary szkolnych, ale wykorzystywanych swego czasu również jako maszyny przeciwpartyzanckie, samolotów T-28 Trojan.

Kosiak Spitfire MkXVI.

   Największe zainteresowanie, co nie powinno specjalnie dziwić, wzbudziła jednak obecność w powietrzu takich maszyn jak Curtiss P-40N Warhawk, Grumman TBM Avenger, North American P-51D Mustang czy Supermarine Spitfire Mk XVI. Grono maszyn zabytkowych uzupełniały także replika Mitsubishi A6M2 Zero (zbudowana na bazie szkolnego Texana), Boeing B-75N1 Stearman, Bücker Bü 181 Bestmann, Jak-11, Bell 47 czy SBLim-2, a także repliki Fokkera Dr.1 i Sopwitha 1½ Struttera. Te ostatnie dały podobnie jak rok wcześniej, pokaz symulowanej walki powietrznej. Nim do tego doszło, cała impreza (mowa o drugim dniu pokazów) rozpoczęta została przez przelot formacji złożonej z czeskich L-159A oraz JAS-39 Gripen. Zaraz po nich w powietrze wzniósł się Spitfire Mk XVI.

   Niestety ostatecznie nie udało się organizatorom doprowadzić do udziału w pokazach bułgarskiego MiGa-21, jednak siły powietrzne tego kraju oddelegowały do Pardubic i pokazały na wystawie naziemnej niezbyt często spotykane maszyny, takie jak Su-25UB czy C-27J Spartan. Nie dotarł niestety również zapowiadany Hawker Sea Fury.

W tej klasie maszyn transportowych jest walka głównie między dwoma konstrukcjami, Alenia C-27J (na zdjęciu lotnictwa Bułgarii) i CASA C-295M. Zdjęcia; Michał Gajzler.

   Ciekawym akcentem stał się natomiast udział F-4F niemieckiej Luftwaffe pochodzącego z JG71 „Richthofen”, dla którego była to zapewne jedna z ostatnich wizyt zagranicznych przed wycofaniem Phantomów ze służby, co podkreślali zresztą sami organizatorzy. Sam myśliwiec nosił dodatkowo okolicznościowe malowanie. Co prawda zawiedli się ci, który liczyli na obecność Phantoma w powietrzu w czasie pokazów, jednak nie powinno być to wielkim zaskoczeniem.

   Tak czy inaczej program czeskiej imprezy nadal pozostaje dość atrakcyjny i można zachęcić czytelników do uczestnictwa w kolejnych edycjach tej, co najmniej dobrze zorganizowanej imprezy. Wypada mieć tylko nadzieję, na nieco lepszą pogodę w pierwszy weekend czerwca 2013 roku. W tym roku pogoda załamała się w niedzielne popołudnie, co zmusiło wielu do przedwczesnej „ewakuacji” z lotniska.

Galeria zdjęć z Pardubic w DzZ.

Michał Gajzler
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Południowokoreańska modernizacja - plan na lata 2021-2025

Południowokoreańska modernizacja - plan na lata 2021-2025

10 sierpnia południowokoreańskie Ministerstwo Obrony ogłosiło plan wydatków na lata 2021–2025. Zakłada on przeznaczenie na obronność we wspomnianym...

więcej polecanych artykułów