Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-05-20 06:20:35

Święto wojskowych śmigieł - 50 lat 56. Bazy Lotniczej

     Na terenie 56. Bazy Lotniczej w Latkowie koło Inowrocławia 18 maja br. odbyły się uroczystości związane z półwieczem jednostki. Wydarzenie stało się okazją do organizacji pokazów lotniczych oraz atrakcji towarzyszących, na których obecny był także wysłannik Dziennika Zbrojnego.

  56. Baza Lotnicza od wielu lat stanowi dom dla śmigłowców bojowych Wojsk Lądowych – uzbrojonych wersji śmigłowca Mi-2 oraz szturmowych Mi-24. Obok nich, od 2010 roku, w bazie stacjonuje także klucz śmigłowców W-3PL Głuszec. W wyniku przekształceń organizacyjnych, latkowska baza stała się także domem dla dowództwa sformowanej niedawno 1. Brygady Lotniczej Wojsk Lądowych. W bazie na każdym kroku widać poważne inwestycje w infrastrukturę. Obejmie ona budowę nowych hangarów, zaplecza techniczno-socjalnego czy też pasa startowego dla średnich samolotów transportowych.

Defilada powietrzna nad lotniskiem: Mi-2, Mi-24 oraz W-3PL Głuszec.

   Powróćmy do pikniku z 18 maja, który stał się okazją do zapoznania z potencjałem śmigłowcowym Wojsk Lądowych, ale i nie tylko. Potencjałem w sumie wyklarowanym od wielu lat i dobrze znanym. W powietrzu i na ziemi pojawiły się wszystkie typy śmigłowców znajdujące się w eksploatacji u tego użytkownika. Szkolno-treningowy SW-4 Puszczyk prezentował się wyłącznie na ziemi, natomiast pozostałe zarówno na ziemi oraz w kilku epizodach lotniczych. Legenda polskich śmigieł, Mi-2 pokazały się w powietrzu, w czasie rozpoczynającej część lotniczą defilady, a także na ziemi – w tym ostatnim przypadku można było zobaczyć egzemplarz uzbrojony w przeciwpancerne pociski kierowane oraz wyrzutnie rakiet niekierowanych. Sokoły i Głuszce prezentowały dynamiczne manewry w czasie pokazu działań ratownictwa bojowego (CSAR) oraz ataku pododdziału kawalerii powietrznej na obiekt lądowy. Wsparciem dla powietrznych kawalerzystów był także wielozadaniowy Mi-17 (element manewrowy pododdziału lądowego), a także medyczny Mi-17E. Niewątpliwą gwiazdą były jednak śmigłowce szturmowe Mi-24 – na ziemi prezentowano je m.in. w ciekawym układzie podwieszeń z ośmioma przeciwpancernymi pociskami rakietowymi, a w powietrzu w licznych epizodach (defiladzie, wsparciu działań CSAR, indywidualnym i zespołowym pokazie akrobacji).

   Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej reprezentowały dwie maszyny – ciężki śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z okolicznościowym malowaniem Orka (niestety wyłącznie w ekspozycji statycznej) oraz śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda (prezentowana na pokazie dynamicznym, a później także na ziemi). Siły Powietrzne wydzieliły do pokazu dynamicznego parę samolotów szturmowo-bombowych Su-22, które przeprowadziły kilka przelotów i chociaż ten typ samolotu ma za sobą już wiele lat służby to dla sympatyka lotnictwa mimo wszystko szkoda, że wkrótce zejdzie ze stanu eskadr taktycznych operujących z lotniska Świdwin.

Mi-24 od dekad są kojarzone z 56. pułkiem śmigłowców bojowych, a dziś 56. Bazą Lotniczą.

   Poza sprzętem lotniczym można było obejrzeć także kilka typów pojazdów wojskowych – z Torunia dotarły kołowe wyrzutnie rakietowe RM-70 i WR-40 Langusta, towarzyszył im HMMWV. Sama Baza w Latkowie wystawiła liczne pojazdy zabezpieczające bezpieczne działania w powietrzu i na terenie lotniska. Największą ciekawostką był nowy pojazd dla patroli saperskich – Iveco Daily 4x4 Topola S. W jego wnętrzu miejsce znaleźć może sześcioosobowy patrol, ale najważniejszy jego wyróżnik to pojemnik przeciwodłamkowy przygotowany do przewożenia różnego rodzaju niewybuchów bądź materiałów niebezpiecznych (produkowany przez firmę Jakusz). W sposób zdecydowanie bezpieczniejszy niż choćby w stosowanych do tej pory Honkerach, w jego wnętrzu można przewieźć choćby pojedynczy pocisk odłamkowo-burzący kalibru 100 mm (bądź granat moździerzowy kalibru 98 mm) czy 3-4 pociski odłamkowo-burzące kalibrów 85-76 mm.

   Moc atrakcji i odpowiednia pogoda sprawiły, że na świętowaniu 50-lecia 56. Bazy Lotniczej w Latkowie pojawiły się prawdziwe tłumy. Samą imprezę zarówno organizatorzy czy odwiedzający lotnisko goście mogli uznać za udaną.

Galeria z pokazów w Inowrocławiu.

Łukasz Pacholski, fot. Autor.
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów