Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-12-11 16:21:26

Nowa generacja Aster 30 może chronić Polskę

     Dopóki umowa z konkurentem nie jest podpisana, wszystko jest możliwe – przedstawia zasady MBDA, jej wiceprezes Didier Philippe, nawiązując tym samym do płynących z polskiego resortu obrony krytycznych informacji o systemie Patriot w programie Wisła. MBDA takim finałem nie wydaje się zaskoczone. Od dawna ostrzegając Polaków, że wskazali projekt przestarzały, oferujący skromny transfer technologii, nie istniejący. Dziś MBDA, jako lider europejskiej propozycji skupionej wokół systemu SAMP/T, rozbudowuje własną ofertę. Didier Philippe informuje o rozpoczęciu programu zaawansowanego pocisku przeciwbalistycznego Aster 30 Block 1 NT przez francuski resort obrony.

  Aster 30 Block 1 to pocisk wielozadaniowy, zdolny już dziś do neutralizacji zagrożeń płynących ze strony pocisków balistycznych. Wariant NT będzie nową jakością w tym zakresie. Jak mówił wiceprezes Philippe, system ze zdolności do rażenia rakiet balistycznych o zasięgu 600 kilometrów, w nowej odmianie przeciwrakietowej, atakować będzie te o zasięgu 1500 kilometrów. Długość lotu samego Aster 30 NT się nie zmieni, mowa ciągle o ponad 100 kilometrach. W nowej generacji nie zostanie zmieniona również głowica bojowa. Już obecnie jest ona dwufunkcyjna. W przypadku rażenia celów klasycznych pokroju samolotu, śmigłowca czy pocisku manewrującego, zadziała zapalnik zbliżeniowy i nastąpi rażenie wieloma niewielkimi odłamkami. Cele balistyczne, także te wysoce manewrowe jak rosyjski Iskander, będą neutralizowane metodą hit-to-kill (bezpośrednie uderzenie w cel), siła tego uderzenia będzie pomnożona poprzez zamontowane stalowe bloki dodatkowo powiększające efekt trafienia i jego prawdopodobieństwo. To jest coś więcej niż klasyczny hit-to-kill. Aster 30 umożliwia dwa typy eksplozji głowicy w zależności od misji - zapewniał w trakcie rozmowy wiceprezes MBDA.

  Głównym zmienionym w stosunku do dzisiejszej generacji elementem w Aster 30 NT, jest nowa głowica naprowadzająca, pracująca z wykorzystaniem pasma Ka (zamiast dotychczasowego pasma Ku) o węższej wiązce oraz oprogramowanie. Wszystkie pozostałe elementy pocisku i całego systemu pozostają bez zmian. MBDA rozmawiała ze stroną polską o nowym pocisku przeciwbalistycznym w trakcie dialogu technicznego, jednak wówczas można było informować o takim potencjalnym kierunku rozwoju systemu. W ostatnich tygodniach sytuacja się zmieniła. Francuski resort obrony zdecydował o przyznaniu środków na rozwój nowej generacji pocisków Aster oraz ich zakupie. Na podstawie informacji z francuskich mediów, wartość kontraktu oszacować można na 400 milionów euro. Nasz rozmówca potwierdza, że środki na ten program zostały zawarte w budżecie francuskim na 2015 r., a podpisania umowy spodziewać się można w najbliższych tygodniach. W przyszłym roku w zasadzie pewnym jest dołączenie do projektu partnera włoskiego. Włochy zdecydowane są na zakup pocisków Aster 30 NT dla swoich baterii w wojskach lądowych oraz dla okrętów, rozwojem możliwości przeciwbalistycznych zainteresowani są także Brytyjczycy, którzy prawdopodobnie użyją do tego pocisków Aster, które służą już na niszczycielach typu 45. Didier Philippe osobiście wątpi, aby Włochy faktycznie były zainteresowane zakupem konkurencyjnego systemu MEADS, skoro posiadają już Aster 30 i mają zdecydować się na udział w projekcie Aster 30 NT, ale jak dopowiedział, czas pokaże.

Na poziomie wyrzutni można tworzyć mieszaną jednostkę ognia w postaci Aster 30 Block 1 oraz Aster 30 Block 1NT, w baterii wspólnie mogą funkcjonować Aster 30 oraz MICA, tym samym MBDA jest przygotowana na różne decyzje polskiego MON co do kompletacji programu Wisła, oraz ewentualnego połączenia programów Wisła i Narew. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

  Zapytany o koszty pocisku Aster 30 NT, wiceszef MBDA nie chciał podać szczegółów, dodał jednak, że będą one niewiele wyższe od obecnej generacji rakiety i mają być dużo niższe od amerykańskiego pocisku PAC-3MSE, stanowiącego filar oferty zarówno Raytheon jak i MEADS. Zwrócił także uwagę na rosnącą wartość dolara w stosunku do euro, tym samym jeszcze powiększającą się różnicę w kosztach uzbrojenia europejskiego i amerykańskiego. Obecnie, w zakresie Aster 30 Block 1 NT, zarówno MBDA i Thales opracowały ocenę techniczną projektu, oceniono ryzyko produkcji, koszty oraz potrzebny czas. Zakończenie prac nad pociskiem zaplanowano na 2022 rok, gotowość operacyjną osiągnąć ma na przełomie 2022/2023 roku.

  MBDA liczy na możliwość przedstawienia nowych propozycji i całej oferty obecnemu kierownictwu polskiego resortu obrony. Z uwagą śledzi wszelkie komunikaty związane z Wisłą i całym programem obrony powietrznej dla Sił Zbrojnych RP. Wiceprezes Philippe ocenia ofertę krótko – produkt dojrzały, dostępny, z potencjałem rozwojowym. Dodatkowo, koncern ma duże i pozytywne doświadczenie w dzieleniu się technologiami z bliskimi sojusznikami (Philippe nakreśla rynek wewnętrzny MBDA w obrębie Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii), taki transfer technologiczny w przypadku Polski pozwoli na skokowe powiększenie kompetencji naszych przedsiębiorstw. Pomimo decyzji z kwietnia br. o kontynuacji negocjacji jedynie z Raytheon, MBDA cały czas utrzymuje kontakty z polskimi firmami. W praktyce, ten sam zakres transferu technologii dotyczyć ma programu Wisła, jak i Narew. Ci sami partnerzy stworzą wyrzutnię dla pocisków Aster oraz MICA, ci sami stworzą centrum kontroli i dowodzenia, będą montować pociski, testować i obsługiwać systemy. Wisła i Narew w ofercie MBDA i Thales to duża synergia dla polskiego przemysłu – podsumował wiceprezes Didier Philippe.

  Ważnym elementem w ofercie dla Polski jest wspólne opracowanie nowego radaru klasy AESA przez Thales oraz PIT-Radwar. Miałby on stać się elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej, stanowiąc jego „oczy”, w tym dla Wisły uzbrojonej w pociski kierowane Aster 30 Block 1 NT. Już podczas poprzednich rozmów proponowano Mesko linię montażu końcowego pocisków Aster 30, elementem obecnej propozycji jest identyczna sytuacja z Aster 30 NT. Nie proponujemy wam starych technologii, ale przyszłościowe, w tym prace przy głowicy naprowadzającej - mówił Didier Philippe. W dużej mierze polonizacja to ocena kosztów i uzyskanych efektów, już podczas poprzednich rozmów MBDA zadawała polskim przedstawicielom pytanie: czego oczekujecie od nas? Według wiceprezesa MBDA, istotne jest również uwzględnienie w przekazanych technologiach możliwości przystosowania systemu dla najważniejszych zagrożeń, jakie postrzega jego użytkownik. Polska ma uczestniczyć w modyfikacji i ewolucji SAMP/T i jego poszczególnych składowych. Ta kooperacja może być dużo szersza i rynkiem wewnętrznym stać się może także nasz kraj. MBDA to podmiot o ogromnej ofercie produktowej, od pocisków przeciwlotniczych różnych poziomów (Mistral, MICA, CAMM, Aster), po manewrujące (Naval Cruise Missile), przeciwpancerne (MMP), przeciwokrętowe (Exocet), systemy samoobrony dla samolotów i śmigłowców. Liczba zamówień powoduje, że firma tylko we Francji zatrudni w najbliższej przyszłości 550 nowych inżynierów i robotników. Ekspansja jest globalna, są nowe zamówienia z Egiptu czy Kataru. Ponad połowa wartości sprzedaży MBDA, odnosi się do rynków zewnętrznych (nie wlicza się do nich wspomnianej Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii).

Nieoficjalnie wiadomo, że polski przemysł obronny był bardzo zadowolony z proponowanej współpracy z MBDA. Prócz polonizacji rakiet Aster, w planach było także zbudowanie w PIT-Radwar przy wsparciu Thales nowego radaru klasy AESA. Na zdjęciu Arabel, podstawowa stacja na poziomie baterii systemu SAMP/T. fot. MBDA 

  Oferta dla Polski związana z systemem SAMP/T jest silnie wspierana przez rząd francuski. Aktualna pozostaje deklaracja o rozwiązaniu doraźnym, w postaci dwóch baterii systemu ze składu francuskich sił powietrznych, mogących w sytuacji takiej potrzeby w 48 godzin znaleźć się na terytorium Polski. Sam przerzut został zweryfikowany podczas ubiegłorocznego salonu w Kielcach, bateria SAMP/T znalazła się w naszym kraju po kilkunastu godzinach od wyjazdu z Francji. Gdyby strona Polska deklarowała taką potrzebę, francuskie systemy mogłyby wesprzeć ochronę przestrzeni powietrznej Warszawy, podczas szczytu NATO w lipcu 2016 roku. Rozwiązanie przejściowe może być konieczne, bowiem cykl produkcji całej baterii wynosi średnio około trzech lat.

  Didier Philippe ocenia propozycję jako kompleksową i wariantową. Tłumaczy, że nie ma problemu, aby na jednej wyrzutni znalazła się mieszana jednostka ognia w postaci pocisku Aster 30 oraz Aster 30 NT. System, w zależności od zidentyfikowanego zagrożenia, będzie odpalał odpowiedni wariant pocisku. Nie ma także przeciwwskazań, aby w przypadku decyzji o połączeniu programu Wisła oraz Narew, w jednej baterii znalazły się wyrzutnie z pociskami Aster 30 oraz MICA. Taki zestaw został zintegrowany w ramach programów morskich. To absolutnie możliwe i wiemy jak to zrobić z polskim przemysłem, tłumaczył Didier Philippe dodając, że MBDA zaproponował pocisk MICA dla programu Narew, bowiem to korzystniejsza po względem koszt-efekt propozycja niż przykładowo Aster 15. Kompletację Aster 30 oraz MICA wybrała także francuska marynarka wojenna.

  Rozwiązania opracowane w MBDA mogą znaleźć szersze zastosowanie w Siłach Zbrojnych RP, bowiem jak mówił Didier Philippe, przeciwlotnicza MICA została wybrana dla Gawrona. Rozmowy dotyczą także kolejnych programów morskich. MBDA odpowiedziało na zapytanie gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej i przedstawiło proponowane systemy rakietowe, które po integracji, mogłyby znaleźć się na nowo budowanych okrętach. Największe zainteresowanie w polskich specjalistach budzić ma wspomniana już przeciwlotnicza MICA oraz przeciwokrętowy Exocet.

Mariusz Cielma

 

 
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Historia rakiety przeciwokrętowej Sea Killer rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Contraves Italiana SpA, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pr...

więcej polecanych artykułów