Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-05-28 15:06:46

Dzień Weterana: Polscy żołnierze na misjach

     Dzień Weterana, którego centralne obchody odbędą się w środę we Wrocławiu, to także szereg zaplanowanych imprez towarzyszących. W tym duchu, w dniu dzisiejszym na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa ”Bezpieczeństwo personalne służb mundurowych”. Trzeba zadbać o wyposażenie i wyszkolenie osób kierowanych na misję, ale jeszcze przed jej rozpoczęciem nie można zapominać o zabezpieczeniu ich przyszłości, szczególnie dla rannych i poszkodowanych.


W auli budynku dydaktycznego uczelni zebrało się grono słuchaczy, między innymi dowódca Wojsk Lądowych generał Głowienka, były wiceminister obrony narodowej i szef Sztabu Generalnego Czesław Piątas, czy prezes Stowarzyszenia  Rannych i Poszkodowanych na Misjach Tomasz Kloc. Pod kątem organizacyjnym, całość została podzielona na trzy bloki tematyczne:

  • Udział Wojska Polskiego w misjach pokojowych i stabilizacyjnych;
  • Zjawiska medyczne, psychologiczne i adaptacyjne - przed, w trakcie i po misji;
  • Historyczne aspekty udziału żołnierzy, funkcjonariuszy i innych uczestników w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Poruszane tematy w zakresie samego udziału Sił Zbrojnych RP w misjach zagranicznych obejmowały przede wszystkim współczesne zaangażowanie w Afganistanie (realizowany jest od roku proces redukcji personelu wycofywania sprzętu, do tej pory powróciło 22% wyposażenia), w Kosowie czy Mali. Zwrócono uwagę na wieloletni, od czasów II wojny światowej znaczny wzrost polskiego udziału w operacjach zagranicznych oraz na doświadczenia z tego płynące (przenoszenie doświadczeń z teatru operacji na szkolenie w kraju). Aspekt historyczny zdominowała zakończona kilka lat temu misja w Iraku czy ciągle przeobrażana działalność Polski na terenie Bałkanów. Historię udziałów w operacjach zagranicznych przedstawili oficerowie polskiej policji i straży pożarnej.

Cały panel pochłonął temat opieki nad żołnierzami i funkcjonariuszami. Obejmował zarówno wykłady dotyczące tego zagadnienia z punktu widzenia organizacji pozarządowych (interesujący wykład dotyczący domów opieki dla żołnierzy i ich rodzin prowadzonych przez amerykańską fundację Fisher House), jak i programu opieki ze strony choćby Wojsk Lądowych. Swój czas miały także kwestie związane z konsekwencjami psychologicznymi czy psychicznymi udziału Polaków w operacjach poza granicami kraju.

Spotkanie wykorzystano do uhonorowania osób zasłużonych dla środowiska weteranów i kombatantów uczestników misji pokojowych, w czym udział wzięli także koledzy ze Słowacji.

Mariusz Cielma, fot. Autor.

 
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów